€aS Activiteiten °'qhu>im33h Woensdag 25 oktober 2000 In een passende omgeving, de achttiende- eeuwse Lutherse kerk aan de Zuidsingel te Middelburg, vertelt P.W. Sijnke deze avond het een en ander over de luthera nen in Zeeland/Middelburg. De lutheranen vormden feitelijk de eerste grote hervor mingsbeweging die zich in de zestiende eeuw van de toen heersende katholieke kerk afscheidde. De augustijner monnik Luther kreeg ook in Zeeland navolgers. Na die eerste roerige beginjaren volgde een nieuw hoofdstuk in de achttiende eeuw toen lutheranen, die vanwege hun geloof vervolgd werden, in Zeeland een thuis vonden. Zij vestigden zich vooral in Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren. Sommige van hun nakomelingen wonen er nog. Tevens zal de bekende organiste mevr. M.C. de Jong op het orgel van de Lutherse kerk spelen. Zij zal onder meer werk van een Middelburgse componist ten gehore brengen. Omdat wij het kerkgebouw voor deze gele genheid huren, wordt een toegangsprijs van 5,- per persoon gevraagd. Lutherse kerk, Zuidsingel 70 te Middel burg, 20.00 uur. (Kerkgebouw open vanaf 19.30 uur.) Woensdag 29 november 2000 Deze avond zal Kees Slager een lezing houden over het project 'Ooggetuigen van de twintigste eeuw'. Sinds enkele maanden is een Zeeuwse werkgroep bezig met dit project. Het is een initiatief van de journalist/publicist Kees Slager, die jarenlang met zijn bandrecorder door het Deltagebied heeft gezworven en daarmee de herinneringen van (vooral gewone) Zeeuwen vastlegde, om daar ver volgens radiodocumentaires en boeken mee samen te stellen. Hij is niet de enige die in Zeeland de methode van 'oral history' beoefent. Ook vanuit het Zeeuws Documentatie Centrum (ZDC) in Middelburg zijn sinds de jaren tachtig regelmatig vrijwilligers op pad geweest om levensverhalen vast te leggen en iemand als Jan Zwemer gebruikt voor zijn boeken eveneens de bandrecorder. Al dat materiaal ligt opgeslagen in het ZDC, in totaal een kleine duizend interviews met Zeeuwen die één ding gemeen hebben, namelijk dat ze ooggetuige waren van de nu voorbije twintigste eeuw. Tijdens een lezing voor het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen in Zierikzee lanceerde Slager in okto ber 1999 het idee om te komen tot een 'totale' Zeeuwse geschiedenis van de twin tigste eeuw op geluidsband, zodat het nageslacht het verhaal van de voorgaande eeuw ook kan hóren, verteld door de men sen die erbij waren. Omdat er ondanks de bijna duizend inter views nog een fors aantal beroepsgroe pen, personen en gebeurtenissen amper of helemaal niet zijn vastgelegd op band, zou een lijst van leemten moeten worden gemaakt en vervolgens worden 'opgevuld'. En dat zo snel mogelijk, want de ooggetui gen - zeker van het eerste deel van de eeuw - minderen dagelijks in aantal. Als het zou lukken, zou Zeeland de eerste (en vrijwel zeker de enige) provincie zijn met een compleet 'gesproken geschiedenis archief' van de twintigste eeuw. Het idee werd opgepikt door vertegen woordigers van het Zeeuws Archief, het ZDC en de Stichting Regionale Geschied beoefening Zeeland. Ook Omroep Zeeland doet mee aan het project, niet alleen door

de Wete | 2000 | | pagina 50