Foucault in Middelburg te zien was. Deze proef bewees dat de aarde van west naar oost draaide. Ook Van den Abeele kon zich in dit bewijs helemaal vinden. Hij beweer de: als ik van Souburg naar Ritthem wan del, dus met de aarde meeloop, ben ik minder moe dan bij het teruglopen. Abraham Adriaan Jacobus Haman, gebo ren te Oost-Souburg op 17 maart 1822, was een zoon van bovengenoemde Hen drik Ficus. Hij schreef zich op de Genees kundige School in op 9 augustus 1839. Op 16 april, 4 juli en 4 september 1844 deed hij eindexamen in drie vakken en slaagde. Omdat alle goede plaatsen op Walcheren bezet waren, begon hij een praktijk in Brig- damme. Hij kreeg een goede naam. Om streeks 1850 vertrok hij naar Serooskerke. Daar bouwde zijn schoonvader, De Steur, de villa Rien Sans Peine voor hem. Het huis was zeer luxueus ingericht. Haman was ijverig en had een grote klantenkring. Het was een lust hem in zijn prachtig rijtuig met koetsier rond te zien rijden. Van liever lee werd hij wat nonchalant en hooghartig tegenover de boerenbevolking. Deze was zoveel weelde van hun vroegere chirur gijns niet gewend. Drank en het boven zijn stand leven zorgden ervoor dat zijn praktijk verliep. Hij verhuisde met zijn gezin naar Oude Tonge. Omstreeks 1877 begon hij een praktijk in het vacante Veere, waar ook Gapinge en Vrouwenpolder bijhoorden. Zijn laatste sollicitatie was naar het vacan te Westkapelle. Toen dokter De Man, lector van de Geneeskundige School, door een commissie uit de gemeenteraad van West kapelle gevraagd werd een oordeel over sollicitant Haman te geven, antwoordde deze dat Haman een man van ondervin ding was, vooral op verloskundig gebied. "Dan weten wij genoeg," zei de commissie, "zijn (drank)misbruik komt er bij ons niet zoo op aan." Hij werd dus aangenomen. "Haman's gestel was voor niets meer geschikt: asthma, hydrops (waterzucht) en verlamming sloopten den goeden, gullen man, slechts 58 jaren oud, volwassen kin deren en eene behoeftige weduwe nala tende," aldus De Man. Hij overleed op 5 februari 1880. Onder de leiding van Haman beviel op 17 maart 1856 in Vrouwenpolder Anna de Bruine, vrouw van Adriaan Vermeulen, van een vierling (vier meisjes). Volgens de berekeningen van toen kwam dat slechts één op de 330.000 keer voor. Het verhaal gaat dat Haman door deze bevalling pre cies op duizend kinderen kwam die hij ter wereld had helpen brengen. Helaas kwam de vierling na enkele dagen te overlijden. Herman Otto Willem de Bats, geboren te Biervliet op 19 maart 1833, werd op 6 augustus 1850 op de Geneeskundige School ingeschreven. Vanaf 3 november 1854 mocht hij zich plattelandsheelmees ter en vroedmeester noemen. Na het behalen van zijn diploma begon hij een praktijk in zijn geboorteplaats. In 1867 ver trok hij naar Souburg waar ook hij ruzie kreeg met oud-collega Hendrik Ficus Haman. Hendrik verklaarde in het bijzijn van getuigen dat hij, mocht hij eens zijn nieuwe collega in zijn tilbury tegenkomen, hem dan met koets en al van de weg zou rijden. Hij voegde de daad bij het woord. Op de Ritthemse Zandweg zag hij kans de tilbury van De Bats in de sloot te rijden. Haman, die voor de rechter werd gedaagd, werd vanwege zijn hoge leeftijd (tachtig jaar) vrijgesproken. De Bats overleed op 28 april 1870 aan longtering. Willem Frederik Reuse, geboren te Koude- kerke op 4 april 1824, schreef zich in op

de Wete | 2001 | | pagina 20