beschieting met pijlen nog overleefden, werden zij onthoofd. Na hun dood schre ven beide broers nog enkele wonderbaar lijke genezingen op hun naam, waarbij de transplantatie van een been wel het meest tot de verbeelding sprak. Hoewel de heiligenverering door de Refor matie een flinke deuk kreeg, bleef men De zodiakman. toch vasthouden aan de Cosmas- en Damianusdag op 27 september. De overdeken was, net als bij de andere ambachtsgilden, iemand van het stadsbe stuur. Hij kon meerdere jaren in functie zijn, waarbij hij vaak ook als overdeken van een ander gilde fungeerde. Als er geld overbleef, werd dit besteed aan vakboeken of instrumenten en als een van de gildebroeders daarvan gebruik wilde maken, kon hij zich vervoegen bij de deken, nadat hij eerst toestemming van de overdeken had verkregen. Aderlatingen Acht dagen voor Nieuwjaar moesten de dekens een almanak uitkiezen en die aan iedere chirurgijn overhandigen. De reden hiervoor was dat men in de Middeleeuwen, maar ook later, voor bepaalde medische handelingen rekening moest houden met een gunstige stand van de sterren en pla neten. Bij het aderlaten, wat ook door de chirur gijn/barbier werd gedaan, waren de ster renbeelden bepalend voor de plaats op het lichaam waar de ader werd geopend. Daarbij moest men ook nog rekening hou den met uur en tijd, de aard van de ziekte of pijn maar ook met de leeftijd en de alge mene gesteldheid van de patiënt. De bere kening voor een aderlating was dan ook een gecompliceerde en tijdrovende bezig heid. Om het juiste tijdstip en de plaats voor een aderlating vast te stellen, maakte men in die tijd gebruik van de "aderlaatman" en de "zodiakman". Dit waren tekeningen van het menselijk lichaam waarop de verschillende plaatsen voor de aderlatingen waren aan gegeven in relatie met het tijdstip en de stand van de hemellichamen. Die tekenin gen waren te vinden op de aderlaatkalen- ders en in de almanakken. Het aderlaten was een veel voorkomende behandeling bij allerlei ziektes, maar het diende ook als preventief geneesmiddel en vond plaats met of zonder aanwezigheid van de stadsdoctor, want deze stelde aan de hand van de kleur en de geur van het bloed ook nog wel eens de diagnose en de voor te schrijven medicijnen vast.

de Wete | 2001 | | pagina 24