werpen en daarbij bleef zijn bekendheid niet beperkt tot Vlissingen en Walcheren. De jonge Gallandat toonde zich een uitste kende leerling en zo'n drie jaar later werd hij al geprezen voor zijn diensten als chi rurgijnsknecht bij het verzorgen van gewonde soldaten tijdens het beleg van Bergen op Zoom. Dr. David Henri Gallandat (1732-1783). Toen zijn oom hem de gelegenheid bood diens praktijk over te nemen, kwam hij in 1760 terug naar Vlissingen waar hij een benoeming tot lector in de anatomie, chi rurgie en verloskunde kreeg. Gallandat schreef een groot aantal medi sche publicaties, speciaal op het gebied van de verloskunde. In zijn geschrift De Noodige Onderrichtingen voor de Slaven handelaren verwerkte hij de kennis en ervaring opgedaan tijdens de slavenreizen, waarbij hij ook inging op de misstanden en de slechte behandeling van de slaven gedurende de overtocht van Afrika naar Amerika. David Henri Gallandat stierf in 1783. In Vlissingen is er een straat naar hem ver noemd. Deze straat ligt dicht bij het stad huisplein. J. de Ridder Geraadpleegde bronnen: Gemeen tea rchief VIissingen - Stadsarchief inventarisnummers 50415162, 5163 (ordonnanties nr. 258) en 5440. - Apothekersgilde inv.nr. G 120. Op negentienjarige leeftijd voltooide hij zijn opleiding door het afleggen van de zee- proef voor de overdeken en dekens van het chirurgijnsgilde. Direct daarna monsterde David aan voor een reis naar Guinee en dit beviel hem waarschijnlijk zo goed dat hij daarna nog voor een twee reizen aanmonsterde als opperchirurgijn. Nadat hij genoeg verdiend had, trok hij naar Parijs - in die tijd het Mekka van de Europese chirurgie - om zich te bekwa men in de heel- en verloskunde. Geraadpleegde literatuur: - J.A. Elvader 'Heelmeesters en Kwakzalvers door de eeuwen heen', Noordwijk 1994. - C.M. van Hoorn, 'Geneeskunde in Zierikzee. Zierikzeese medici in de zeventiende en acht tiende eeuw', in: Archief, mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen 1993, p. 1-112. - A.E. Leuftink, 'Harde heelmeesters: zeelieden en hun dokters in de 18e eeuw', Zutphen 1991. - Ch. van Gerwen, 'Beroepsheiligen'Valkens- waard 1999.

de Wete | 2001 | | pagina 29