gang om de kloostertuin en de kloostertuin zelf werden hiervoor gebruikt. Het kantoor van de Munt was in het noordelijk deel van de kloostergang gevestigd. In de klooster gang aan de westzijde werd een woning voor de muntmeester gemaakt. Tegen deze woning werd later nog een aanbouw gezet. De ramen en de borstweringen van de oost- en zuidvleugel van de klooster gang werden uitgebroken. De smeltkamer was in de kloostertuin, die vanaf die tijd het Muntplein werd genoemd. Van Monu mentenzorg was toen nog geen sprake. Al in 1580 waren er vierduizend legpennin gen geslagen. Vele penningen en munten zouden nog volgen. In 1806 plaatste Napoleon Bonaparte zijn broer Lodewijk Napoleon op de troon van het nieuwe Koninkrijk Holland. In dat jaar sloten onder zijn bewind de laatste provin ciale munthuizen hun poorten. Vanaf die tijd bleef alleen de Munt van Utrecht over. De Munt in Middelburg was al in 1799 gesloten. De laatste munten waren in augustus 1798 geslagen. De gebouwen van de Zeeuwse Munt wer den in de loop der jaren nog verder ver minkt. Mr. Zacharias Paspoort tekent in zijn boek Beschrijving van Zeeland, dat in 1820 uitkwam, op: "De gebouwen tot dezelve (de Zeeuwse Munt) behoord heb bende staan ledig, en derzelver verval neemt dagelijks meer en meer toe; alleen is het huis van den gewezen Muntmeester nog in redelijken staat, dienende tot eene Vergaderplaats der Centrale Directie van Walcheren, en voor het houden van het kantoor van den Ontvanger." Pas bij de restauratie tussen 1890 en 1900 werd onder leiding van Frederiks de klooster gang weer in ere hersteld. Wat ons nu nog aan het munthuis herin nert, zijn enkele namen. Zo wordt de kloostertuin nog het Muntplein genoemd. Via de Witte Toren aan het Abdijplein was en is het Muntplein te bereiken. De Witte Toren wordt ook wel de Munttoren en de doorgang van de Munttoren naar het Munt plein de Donkere Munt genoemd. De Don kere Munt kreeg haar naam omdat er geen Aan beide zijden van de poort komt een steen voor met een Latijnse tekst. Op de linkersteen staat: Nervus Belli Pecunia (Geld is de zenuw van de oorlog). (Foto F. van den Driest) daglicht naar binnen kwam. Verder is er nog de Muntpoort aan het Koorkerkhof. Deze poort draagt het jaartal 1580 en de tekst: Mvnte van Zelandt. Tussen de boog en de omlijsting van deze hardstenen poort komen aan de linkerzijde het wapen van Zeeland en aan de rechterzijde het wapen van Middelburg voor. Aan beide zijden van de poort zit een steen met een Latijnse tekst. Op de linkersteen staat: Nervus Belli Pecvnia (Geld is de zenuw van de oorlog). De rechtersteen heeft als tekst: Avro Inservire Nephas (Het is zonde slaaf te zijn van het goud). De muntslag Elk gewest van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden had het recht om naar eigen believen munten te slaan. Gewicht, gehalte en beeldenaars was een

de Wete | 2001 | | pagina 33