Nieuwe uitgaven 'k heleze aandacht aan deze munt geschonken. De kunstenaar Theo Verhoeff uit Mijnsheeren- land heeft op een viertal ramen het geld door de eeuwen heen afgebeeld. Op een raam aan de Lange Geere komt een Zeeuwse rijksdaalder voor. Van de Zeeuwse rijksdaalder weten we dat het een geliefd betaalmiddel was. Maar of de euro dat ook wordt! De tijd zal het leren. Frans van den Driest Geraadpleegde boeken: - Margo Bos, 'De zilveren dukaat', Utrecht 1992. - J. Broekema, 'Geschiedenis der Zeeuwsche Munt', Middelburg 1980. - Hans Jacobi, 'Geld van het koninkrijk', Amsterdam 1988. - J.H. Kluiver e.a, 'Gids bij de tentoonstelling Munt van Zeeland 1580-1980', Middelburg 1980. - G.A. de Kok, 'Abdij van Middelburg', Mid delburg 1965. - H. de Lussanet de la Sablonière, 'Restauratie aan het Abdijcomplex te Middelburg 1940- 1971', 's-Gravenhage 1980. - Z. Paspoort, 'Beschrijving van Zeeland', 1820. Het Van de Perrehuis Tijdens de Open Monumentendag van vorig jaar werd in het Van de Perrehuis, onderkomen van het Zeeuws Archief, een boek gepresenteerd over de geschiedenis van het huis en de omgeving ervan. Het Van de Perrehuis staat op oude grond. Uit archeologisch onderzoek blijkt dat hier al in de negende eeuw de gracht van de ringwalburg lag, waaraan Middelburg zijn naam heeft te danken. In daaropvolgende eeuwen bleef het betrekkelijk rustig aan deze kant van de stad, maar gedurende de twaalfde, dertiende en veertiende eeuw werd het gebied langzaam maar zeker bebouwd, veelal met religieuze bouwwer ken, zoals het Minderbroederklooster en het Duitse Huis. Na de omwenteling van 1574 werd het gebied rond het Van de Perrehuis - in het boek wordt dit gebied bepaald door Lange Noordstraat, Hofplein, Wagenaarstraat, Balans, Bogardstraat en Blindehoek - een buurt voor notabelen en leden van de magistratuur. Kleurrijke men sen hebben er gewoond, zoals Jacob van Reigersberg, Johan Adriaen van de Perre en zijn gemalin Jacoba van den Brande, Jacob Hendrik Schorer; mensen die in hun tijd een stempel op het bestuur van stad en provincie wisten te drukken. In 1838 kwam de formele magistratuur in het pand, toen de rechtbank erin werd gevestigd, een situatie die ophield met de verhuizing van de rechtbank naar de Kousteensedijk en de komst van het nieuwe Zeeuws Archief. Ook al is er in de loop van de tijd het een en ander aan het gebouw vertim merd, toch zijn nog middeleeuwse delen aanwezig uit de tijd dat het Duitse Huis er stond. En van het luxueuze stadspaleis dat

de Wete | 2001 | | pagina 37