vergunning van Rijkswaterstaat. Van de eigenaar/reder wordt een bankgarantie gevraagd om aan te tonen dat hij in staat is het schip te bergen. In de praktijk draait de beheerder van het vaarwater nogal eens op voor de kosten. Bovendien kreeg Rijkswaterstaat vroeger bij strandingen ook te maken met strandjutters die iets van hun gading hoopten te vinden in de lading van het schip. Een boeiende lezing over een onderwerp dat zich vlak achter onze duinen en dijken afspeelt. Rest nog de heer Van der Vlies veel succes te wensen met de wrakken- opruiming op de Westerschelde. L.J.S. De buitenheemse excursie Op zaterdag 7 oktober j.l. vertrokken we vanuit Walcheren met twee bussen richting 's-Hertogenbosch: de jaarlijkse buiten heemse excursie. Prachtige luchten verge zelden ons. Het beloofde een schitterende dag te worden. Aangekomen in 's-Hertogenbosch stond ons de heerlijke Bossche bol met koffie te wachten. In de bus was ons de groeps indeling al bekendgemaakt, zodat er tij dens het koffiedrinken volop gelegenheid was om met elkaar nader kennis te maken of om als bekenden bij te praten. Sommige deelnemers genoten van een tweede kopje koffie. Anderen werden een beetje onrustig en trokken naar buiten, om van het heer lijke frisse weer en het gezicht op de Sint Jan te genieten. Hierna begonnen we in vijf groepen (zes tien personen per groep in verband met de grootte van de boot) aan een historische wandeling, onder leiding van een gids van de Kring Vrienden van 's-Hertogenbosch. Ikzelf was ingedeeld in groep D en onze wandeling bestond uit een rondleiding in en om de prachtige Sint Jan. Al eeuwenlang is deze kerk de trots van de Bosschenaren. Zij voelen zich verbon den met dit gebouw dat zo sprekend getuigt van het rijke en bewogen verleden van hun stad. Het kerkgebouw laat drie bewogen periodes zien. Het weerspiegelt de vroomheid en de kunstzin van de mid deleeuwse Bosschenaren, de protestantse overheersing in de zeventiende en acht tiende eeuw en de daaropvolgende katho lieke herleving in de negentiende eeuw. De rijkdom van de decoratie herinnert aan de gulle, blijmoedige levensstijl die aan de bewoners van deze streken wordt toege dicht. Door haar gedurfde opzet is de Sint Jan een van de hoogtepunten geworden van de Brabantse gotiek, destijds een van de toonaangevende bouwscholen. Het is echter niet alleen de gotiek die de Sint Jan heeft gevormd, leder tijdperk, iedere generatie heeft haar bijdrage gele verd aan het tot stand komen en het in stand houden van deze monumentale kerk. Uit de romaanse periode dateert nog de robuuste onderste geleding van de westtoren, een overblijfsel van de eerste Sint Janskerk uit de dertiende eeuw. In de tijd van de renaissance en de barok werd vooral het interieur van de kerk verrijkt. Een kerk die het bezichtigen zeer de moei te waard is. Het schitterende doopvont, de prachtig beschilderde ramen, het orgel waarvan de kast voorzien is van fraai hout snijwerk. Aan de buitenzijde is onder ande re het Noorderportaal met zijn schitterende pronkstukken te zien. Om er stil van te worden.

de Wete | 2001 | | pagina 41