m Ook een bezoek aan het Sint-Jansmuse- um De Bouwloods (naast de kathedraal) is meer dan de moeite waard. In deze loods is nu de geschiedenis van de bouw en de restauratie veilig gesteld. Op de bovenver dieping is een permanente expositie inge richt van enkele honderden stuks middel eeuws beeldhouwwerk, modellen en oude kopieën. De rijke historie gaat dan in een vogelvlucht aan je voorbij. Daarna volgde een vaartocht over de Bin- nendieze. De omgeving van de Molen straat (het vertrekpunt) is en wordt prachtig gerestaureerd. Een wijk om op een rustige doordeweekse avond of op een zondag morgen een wandeltocht te maken. Leuke terrasjes, antieke winkeltjes, prachtig ge restaureerde panden, gelegen aan en over de Binnendieze, vormen een prachtig decor. De tocht over de Binnendieze, de stadsri- vier van 's-Hertogenbosch, is schitterend. De Binnendieze is ouder dan de achthon- derdjarige stad. Vóór 1185 vormden de riviertjes de Dommel en de Aa een delta gebied. Op een zandophoging te midden van dit waterrijke deltagebied werd de stad 's-Hertogenbosch gesticht. De riviertjes vormden toen de eerste stadsgracht. In het begin van de twintigste eeuw boette de Binnendieze langzaam aan betekenis in. Steeds meer werd ze als een open riool ge bruikt. In 1969 werd het besluit genomen de Binnendieze te dempen. Gelukkig is dat voor het overgrote deel niet doorgegaan en kunnen we nu genieten van dit prachtig stukje historie van 's-Hertogenbosch. Om 15.30 uur moesten alle groepen zich weer verzamelen op de Parade van Den Bosch om vervolgens via een bustocht rondom 's-Hertogenbosch (de Meierij) rich ting Terheyden te rijden voor een smakelijk diner. De bustocht door de Meierij was, dankzij het mooie weer en de uitleg van de VVV- informatrice, een mooie afsluiting van het bezoek aan 's-Hertogenbosch. Tijdens het eten werden de dames Valcke- nier von Geusau en Kammeraat door onze voorzitter, de heer H.J. Vader, hartelijk bedankt voor het aangeboden programma. Zeer voldaan keerden de deelnemers - keurig volgens planning - in het Walcherse terug. Een excursie die je niet snel vergeet. Bep Huybregtse Lutheranen in Zeeland en Middelburg Het bestuur van de Heemkundige Kring Walcheren streeft er samen met de activi teitencommissie naar jaarlijks een lezing of bijeenkomst 'op lokatie' te organiseren en dit jaar werd gekozen voor de recent gerestaureerde achttiende-eeuwse Luther se Kerk aan de Zuidsingel te Middelburg. De heer P.W. Sijnke, archivaris, werkzaam bij het Zeeuws Archief te Middelburg, was bereid om op 25 oktober 2000 iets te ver tellen over de lutheranen in Zeeland in het algemeen en die in Middelburg in het bij zonder, inclusief over dit kerkgebouw. Maarten Luther werd geboren op 10 november 1483 in Eisleben als zoon van een kleine zelfstandige in de kopermijn- bouw. In 1505, tijdens zijn studie rechten in Erfurt, besloot hij monnik te worden en deed hij intrede in het klooster van de Augustijner Eremieten te Erfurt. Luther stelde hoge eisen aan zichzelf. Hij leefde steeds in het besef dat hij zondig was en nooit zo volmaakt kon zijn ais God van hem verlangde. Als monnik ging Luther theologie studeren

de Wete | 2001 | | pagina 42