en in 1511 werd hij hoogleraar in de bijbel se theologie aan de universiteit te Witten berg. Hij kwam tot het inzicht: "genade ver dien je niet, die komt van Gods kant." Dit bracht hem in conflict met de Kerk van zijn tijd, wat resulteerde in de 95 stellingen die Luther in 1517 opstelde tegen de aflaat. De leer van de aflaat ging ervan uit dat hij als ketter buiten de kerk kwam te staan. Dankzij de bescherming van keurvorst Frederik de Wijze van Sachsen bracht hij het er levend af en tot zijn dood in 1546 woonde hij in Wittenberg als leider van de daar ontstane Evangelische gemeente. Hij vertaalde de bijbel in de volkstaal en voer de deze taal ook in in de eredienst. een mens door giften aan de Kerk verge ving van zonden kon afkopen. "De ware schat der Kerk is het heilig Evan gelie van Gods heerlijkheid en genade," aldus stelling 62, die ook op de voorgevel van de Lutherse kerk in Middelburg staat geschreven. Luther verzette zich met zijn stellingen dus tegen de corruptie en het uiterlijk verval van de Kerk en tegen de daarachter lig gende theologie. Hoewel het niet zijn opzet was, kwam er een breuk met de Kerk: in 1520 werd hij in de ban gedaan, waarmee De nieuwe Lutherse kerk aan de Zuidsingel in Middelburg. Detail van een gravure uit de Tegenwoordige Staat van Zeeland (1751). Luthers ideeën hebben grote invloed gehad. In Duitsland en Scandinavië ont stonden grote lutherse volkskerken en in vele landen kleine gemeenten. Ook andere takken van de Reformatie, onder andere de calvinistische, zijn door Luther beïn vloed. De geschiedenis van de lutheranen in Zee land begon in de toen grote handelsstad

de Wete | 2001 | | pagina 43