sIS Activiteiten de kerkenraad van de Lutherse gemeente een contract voor de bouw van het nieuwe orgel. De orgelkas is ook door de orgelma kers vervaardigd, met uitzondering van het snijwerk, dat op naam staat van de Middel burgse beeldhouwer Karei Milet. Toen in de loop van de achttiende eeuw het nieuwe gebouw aan de Zuidsingel in gebruik werd genomen, werd ook het orgel naar dit gebouw verplaatst. Men droeg de verplaatsing en uitbreiding op aan de orgelmakers Hendrik Hartman Batz en Albertus van Os. De werkzaamheden zijn uitvoerig beschreven in het contract van 1 oktober 1741Stadsarchitect Jan de Munck leverde het ontwerp voor de uitbrei ding van het orgel. Hij heeft kans gezien het Duyschot-orgel van 1706 met een nieuwe preekstoel en liturgisch centrum tot een fraai geheel te combineren. Na de pauze heben we genoten van het bijzonder fraaie orgelspel van organiste mevrouw M.C. de Jong. Zij speelde werken van de componisten Dietrich Buxtehude, Pieter Bustijn, Joseph Haydn en Johann Kuhnau. Vooral het laatste stuk, Der Streit zwischen David und Goliath van Johann Kuhnau, was zeer aansprekend. De Heemkundige Kring Walcheren op lokatie: zeer de moeite waard! L.J.S. Woensdag 24 januari 2001 Deze avond zal de heer F.H. Jilleba uit Middelburg een lezing houden over de Middelburgse regentenmentaliteit die eeu wenlang in de Zeeuwse hoofdstad een taai en niet weg te denken leven leidde. "De regent-oude stijl," zegt Jilleba, "is thans nagenoeg van het toneel der Middelburgse samenleving verdwenen. Onder sociale druk heeft hij zich in een spijkerbroek of soms zelfs op een racefiets verstopt en gedoogt zuchtend dat het meisje aan de winkelkassa hem met 'hallo' of 'hoi' begroet. Slechts een enkele keer springt hij onverhoeds uit deze vermomming te voorschijn om dan weer even zijn oude gedaante aan te nemen." In het luisterrijke gerechtsgebouw aan het Hofplein te Middelburg waarin nog niet zo lang geleden het mijnheer-zijn en het mijn heer-zeggen pas bij de meestertitel een aanvang nam, bereikte de Middelburgse standengeest zijn hoogste bloei en bleef daar ook het langst overeind, concludeert Jilleba, die in het fraaie rechtshuis vele jaren heeft gewerkt. Spreker zal proberen een beeld te schet sen van de kastegeest die de vertrekken van het achttiende-eeuwse burgerpaleis tot in zijn verste hoeken doortrok. Hij zal ons een portret tonen van de in een kam- garen kostuum met pochet geklede magi-

de Wete | 2001 | | pagina 47