Later, als hij predikant is op het platteland van Michigan, Illinois en lowa, leert Adri- aan Zwemer de landbouwmachines ken nen die in Walcheren nog tientallen jaren op zich zullen laten wachten. Aan het begin van 1886 schrijft hij in de pastorie van Graafschap in Michigan een cyclus gedichten voor De Hope, die over de maanden van het jaar gaan. In het gedicht Juli blijkt dat Adriaan niet over Nederland se woorden beschikt om de wonderen van de techniek die over de velden rijden, ermee aan te duiden: "Geen zeis in 't gras, Als 't oudtijds was, Geen sikkel in den haver; De Mower scheert, De Horse-rake keert De schuur vol hooi en klaver." Een half jaar nadien verlaat Adriaan de gemeente Graafschap en wordt hij domi nee in zijn meest westelijke standplaats: het afgelegen Middleburg in het noordwes ten van lowa. Hij overbrugt de afstand 'met een rouwend hart', zoals hij in zijn autobio grafie schrijft. Zijn Kaatje, Catharina Boon, was in Graafschap overleden. Tot die tijd was ze immers elke keer met Adriaan "meegereisd gelijk Sara met Abraham als ook wij dit land moesten doorreizen in zijne lengte en breedte - en onze tent is dikwijls verspannen." Inderdaad, tussen 1858 en 1898 was Adri aan Zwemer predikant in zeven verschil lende gemeenten van de Dutch Reformed Church - de afstand tussen zijn verst uit eengelegen standplaatsen was gelijk aan die tussen Walcheren en Sint Petersburg. Voor wie eenmaal de oversteek van de Oude naar de Nieuwe Wereld gewaagd heeft, spelen afstanden niet echt meer een rol. Adriaan Zwemer overleed in 1910, op de hoge leeftijd van 87 jaar. Op zijn grafsteen in Graafschap staat onder meer: "First Minister to be ordained in the Colony" - een rechtstreekse verwijzing naar 'de Kolo nie' waar aan boord van de 'Leyla' zo dik wijls over gesproken was. Rochester was maar een tussenstap geweest, een over stapplaats om te wennen aan Amerika. Jan Zwemer Gebruikte literatuur: - De volledige briefis ergens in de jaren 1920 of 1930 opgenomen in het 'Gereformeerd Theo logisch Tijdschrift' onder de titel 'Een merk waardig itinerarium' - A. Zwemer, 'Voorgeslachten en Herinnerin gen van de familie Zwemer-Boon' (hand schrift). - A. Zwemer, 'Genealogy and History of the Zwemer-Boon family'Harrisburg 1932 (gedrukte, Engelstalige uitgave van het vorige). Onder andere opgenomen in: Zeeuws Archief, Collectie Zeeuwse Genealogieën, nr. 769. Uit deze publicatie zijn ook de illustraties bij dit artikel afkomstig. - A. Zwemer, 'Hartestemming en leering. Gedichten', Grand Rapids 1887.

de Wete | 2001 | | pagina 10