foto wilde. Als beloning werd hem een peer beloofd. En wat doe je als vierjarige niet voor een peer? De kleine Adriaan werd bovenop een paal gehe sen en kreeg aanwijzin gen hoe hij zijn rechter hand en hoofd moest hou den. In zijn rechterhand hield hij een stokje dat hij op het strand had gevon den. Nadat er enkele foto's waren genomen, kreeg hij weer vaste grond onderzijn klompjes... én de beloofde peer. Na verloop van tijd lag de foto als ansichtkaart te koop in souvenirwinkels op Walcheren. Maar wie goed kijkt, ziet dat er met de foto is ge manipuleerd. Behalve het ene stokje dat hij al in zijn rechterhand hield, werd in het verlengde van zijn wijsvinger een langere stok met draad getekend. Het leek nu alsof hij aan het vissen was. De ansichtkaart is de hele wereld overge gaan en in enkele Zeeuwse boeken opge nomen, waaronder Het Zeeuwse kostuum door de eeuwen heen van Tiny Polderman, 1993 (pag. 96) en Zeeuwse kinderen op de kaart gezet van Tom Meijer, 2000 (pag. 36). Ook is de afbeelding van de kaart als onderdeel van de grootste merklap ter wereld in kruissteek te bezichtigen en opgenomen in het boek Door ons gedaen, merklappen en merkmotieven uit Zeeland, 2000 (pag. 203). Op de ansichtkaart draagt Adriaan Kodde een Waichers pluumpetje. Dit hoofddeksel was een zwart jongenspetje met een glim mende klep en een zwarte veer. Sommige pluumpetjes, waaronder die van Adriaan, hadden een extra versiering. Op een zwar te rozet was een paardje bevestigd. Dit paardje kon, volgens Han van den Broeke uit Veere, van verschillende soorten metaal

de Wete | 2001 | | pagina 21