De gorgelpijp- poliepen van P. Boddaert Walcherse namen voor zeeorganismen IV gerd. De opstellers van het kritische stuk raadden de Middelburgers aan om vooral geen geld te steken in dit financieel onge zonde bedrijf. De gevraagde 'geringe' som van 35.000 - voor de toevoeging van een meelmalerij moest maar uit eigen mid delen worden betaald; het ging immers toch maar om een klein bedrag. Waarschijnlijk heeft deze kritische be schouwing veel Middelburgers ervan weer houden om geld in het bedrijf te steken. Het was een aflopende zaak. In 1864 was er voor 160 dagen werk. Een jaar later was de fabriek weliswaar negen maanden in bedrijf, maar toch waren de resultaten zo bedroevend dat aan het eind van 1865 sluiting volgde. Het zou echter nog enige jaren duren voor het bedrijf officieel werd geliquideerd. De Kamer van Koophandel te Middelburg meldde in zijn jaarverslag van 1873 dat de stoomrijstpellerij sedert enige jaren buiten werking was doch dat het stoomtuig met pelwerk in goede staat werd onderhouden. Op 31 mei 1876 werden de gebouwen van de Middelburgsche Stoompellerij en Meel fabriek op een openbare veiling verkocht. Houthandelaar G. Alberts was de gelukki ge koper. Hij verkocht de fabrieksgebou wen op 20 oktober 1879 aan de N.V. Mid delburgsche Kunstboterfabriek. Over deze margarinefabriek wil ik een vol gende keer uitgebreid berichten. A.F. Franken Geraadpleegde bronnen Zeeuws Archief: - Archief Arrondissementsrechtbank Middel burg, inv.nrs. 1017-1018, akten van vennoot schap, 1857,1863. - Gemeenteverslagen Middelburg, 1856-1865. - F. Nagtglas, Zelandia Illustrata 3e vervolg, Middelburg 1902, p. 21 fVV.S. Unger Z.I. II 791). - Beschouwingen naar aanleiding der circulai re van den Raad van bestuur van de Middel burgsche Stoompellerij en Meelfabriek, de dato 31 Mei 1863 (Middelburg 1863). -Middelburgsche Courant 25 januari 1855, brand pelmolen in de Seisstraat. - Mondelinge en schriftelijke informatie van C.A. van Swigchem te Amsterdam. De naamgeving van sommige zeeorganis men blijft tot de verbeelding spreken. Is het niet in het Zeeuws dan wel in het Neder lands, zoals bij de volgende soort blijkt. Aan paalhoofden kun je bij springtij - bij springtij is er ook extra laagwater - soms organismen waarnemen die anders aan het oog onttrokken blijven. Onder andere

de Wete | 2001 | | pagina 33