niet bij vergissing voor een schelling (6 stuivers) uit te geven. Pietjeswagen De Encyclopedie van Zeeland geeft voor Zeeuwse rijksdaalder Halve Zeeuwse rijksdaalder Kwart Zeeuwse rijksdaalder Achtste Zeeuwse rijksdaalder of Pietje de term pietjeswagen een uitleg die niet helemaal met de waarheid strookt. In de encyclopedie staat dat het een benaming was voor de postwagen die de dienst onderhield tussen Middelburg en Vlissin- Zowel de beeldenaar als de tekst zijn op alle vier gelijk: een gehar naste ridder, die het Zeeuwse wa pen aan een lint vasthoudt, met een Latijnse tekst. De tekst is een afkorting van 'Moneta Nova Argentea Provinciarum Confoe- deratarum Belgicarum' (nieuwe zilveren munt van de Provinciën der Verenigde Nederlanden). Dan volgt de afkorting van het gewest. Voor Zeeland is de af korting 'Zei.'Ook de keerzijde is bijna identiek. Het wapen van de Staten-Generaal, de leeuw met zeven pijlen, met rondom het devies van de Republiek: 'Concordia Res Parvae Cres- cunt' (Eendracht maakt macht). Bij de hele en halve rijksdaalder staat het jaartal naast het gekroonde wapen, terwijl bij de kwart- en de achtste rijksdaalder het jaartal boven het wapen staat. Naast het wapen van de kwart en de achtste rijksdaalder zijn versieringen aangebracht, ter wijl die bij de hele en de halve rijksdaalder ontbreken. Het ver schil in grootte is misschien nog het beste kenmerk om ze uit elkaar te kunnen houden. De grootste is de zilveren dukaat, de kleinste het Pietje. Op de af beelding zijn ze op ware grootte iveergegeven.

de Wete | 2001 | | pagina 36