Nieuwe uitgaven 'k heleze persoon. Een totaal van 321/2 cent, een Pietje dus. Of de postwagen tussen Middelburg en Veere ook de pietjeswagen werd ge noemd, weet ik niet. Het zou kunnen, want in tabel 2, die over de tarieven van de postwagen van Middelburg-Veere gaat, komt in dezelfde categorie als die van Mid- delburg-Vlissingen het tarief van 271/2 cent per persoon voor, plus 5 cent tolgeld. Het einde van de pietjeswagen In het landelijke blad De Oude Tijddat van 1869 tot en met 1874 verscheen, kon men vragen stellen (en beantwoorden) over allerlei onderwerpen uit de geschie denis. Een zekere I. de Waal uit Middel burg reageerde in 1872 op een artikel over Pietjes en de pietjeswagen die tussen Mid delburg en Vlissingen reed. Hij herinnerde zich de pietjeswagen nog van vroeger. De heer De Waal geeft ook een beschrijving van de postwagen. Hij schrijft: "De wagens, die vroeger tusschen Middelburg en Vlis singen reden, waren een soort van phae tons, maar niet zeer gemakkelijk. Ik heb er in der tijd genoeg verdriet van gehad; maar men behoefde niet voor 'op hol gaan' te vreezen, de paarden waren te na aan hun einde." De paarden waren oud en versle ten. Uit dit verhaal blijkt dat de pietjeswagen al in 1872 verleden tijd was. De Waal herin nerde zich de wagen nog van vroeger. Hij noemde de pietjeswagen een weinig com fortabel vervoermiddel, een soort faëton. Ik vermoed dat de postwagen in 1853 voor het laatst heeft gereden, want vanaf 1854 wordt in de Middelburgsche Naamwijzer geen postwagen meer genoemd. In de Encyclopedie van Zeeland staat als einde van de postwagen het jaar 1882, maar dat moet volgens mij 1853 zijn. Frans van den Driest Geraadpleegde boeken: - Jaarboekjes 'De Middelburgsche Naamwij zer', 1762-1853. - 'De Oude Tijd', 1872. - 'Encyclopedie van Zeeland'. - P. Verkade, 'Muntboek...'Schiedam 1848. De onderkant van de Markt Dagelijks lopen duizenden mensen over de Markt in Middelburg. De meesten zullen niet weten dat zich slechts enkele decime ters onder hun voeten een monument van grote waarde bevindt. Zeker voor de bezoeker van Middelburg die hier nog niet eerder is geweest, is er nergens een aan wijzing te vinden dat hier de oudste kerk van Middelburg heeft gestaan. In 1998 werden de resten van de West- monsterkerk aangetroffen op de Markt, tijdens een grootschalige herinrichting. Die kerk, in 1575 afgebroken, kende in elk

de Wete | 2001 | | pagina 38