geval één voorganger, want er zijn ver schillende aanwijzingen gevonden van een tufstenen gebouw onder de fundamenten van de Westmonsterkerk. De resultaten van de opgraving gaven aanleiding tot het maken van een boek over de kerk. Waar in 1998 velen hadden gevraagd om een dui delijke verwijzing naar de kerk in bijvoor beeld het plaveisel van de Markt en ande ren zelfs opperden de fundamenten per manent open te stellen voor publiek, zoals elders in Europa op aansprekende wijze reeds is gedaan, volstond hier een boek. Ook nodig, uiteraard, maar een boek gaat in de kast en trekt geen bezoekers en geeft geen aanschouwelijk onderwijs aan bewoner en bezoeker. Het boek is een prima aanvulling op de kennis die er, her en der verspreid, al bestond over de West monsterkerk. Opgenomen zijn het verhaal over de ontstaansgeschiedenis van de kerk (reeds uit eerdere publicaties be kend), de geschiedenis van de veertiende eeuw tot 1575, een reconstructie van het interieur van de kerk, de archeologische onderzoekingen die er verschillende keren zijn geweest en vervolgens komen de (soms opmerkelijke) vondsten zelf aan bod. In het begin komt ook de geschiede nis van het Middelburgse archeologiebe- leid aan de orde. Voor mensen die nog niet al te veel op de hoogte zijn van de ge schiedenis van Middelburg en de eerste kerken, is het hoofdstuk over de ont staansgeschiedenis uiteraard interessant. Wat tot nu toe nog niemand was gelukt, is een reconstructie te verzorgen van het interieur van de kerk. Katie Heyning is in de archieven gedoken en heeft daar op merkelijke vondsten gedaan. Ook al schrijft ze zelf dat er door verlies aan archieven en het verdwijnen van de kunstschatten niet meer goed valt te reconstrueren, de poging ertoe is werkelijk geslaagd. Naar voren komt een beeld van een rijk aange klede kerk, met altaren en soms kapellen voor de verschillende gilden, goud en zil verwerk, relikwieën, te veel om op te noe men. En het mocht in die tijd, zoals Katie Heyning schrijft: "Het tonen van kostbare materialen tijdens de eredienst zou vol gens de middeleeuwse kerk een positieve uitwerking op de gelovigen hebben." De belangrijkste kunstschat uit de Westmon sterkerk was een kristallen kistje met een splinter van het Heilig Kruis. Waar o waar is dat gebleven? Het waren geen snuiste rijtjes, dus de kans is aanwezig dat derge lijke schatten zich bevinden in de collectie van particulieren of opgenomen zijn in de schatkamers van nog bestaande kerken. Met dit boek is in elk geval een tip van de sluier die al eeuwen over de Westmonster kerk hing, opgelicht. Robbert Jan Swiers Jan J.B. Kuipers (eindredactie), Henk Hendrikse en Anneke van Waarden-Koets: 'De onderkant van de Markt. De Westmon sterkerk van Middelburg in archeologie en historie', Abcoude 2000, slappe kaft, zwart-wit met enkele kleurafbeeldingen, 111 pagina's.

de Wete | 2001 | | pagina 39