was een halfbroer van de grootvader van de heer Vlieger. "Voor zover ik weet is in de familie nooit iets bekend geweest over zijn arm, laat staan dat dit het gevolg van slagen door zijn baas zou zijn. Wel had zijn vrouw, een zekere Cornelia de Potter, een ongelukkige arm, als gevolg van verkeerd zetten na een ontwrichting. Het verhaal dat hij na de mishandeling door de boer van Welzinge een trouwe knecht is gebleven, lijkt mij ongeloofwaardig. Ten eerste omdat hij zijn hele leven gerentenierd heeft. Hij trouwde een rijke vrouw, zodat hij nooit voor zijn brood hoefde te werken. Ten tweede omdat het niet erg overeenkomt met de mentaliteit die in de familie heerste. Jan en zijn vrouw hadden een dochter die getrouwd was met een boer van Welzinge, een zekere (Jan?) Cevaal. Een boer van Welzinge was dus Jans schoonzoon. Als kind heb ik Jan, die zeer oud is geworden (95 jaar), nog wel eens gezien." De vraag in het artikel was wie de baas van Jan de Vlieger was, die hem zo gena deloos op zijn linker bovenarm had gesla gen. De heer A. Arendse uit Oost-Souburg meent dat het de ambachtsheer van Wel zinge moet zijn geweest, H.J. baron van Doorn van Westcapelle. Maar de heer A. de Visser uit Dronten noemt de namen van Leijn of diens zoon Klaas Wisse. De laatst genoemde gedroeg zich min of meer als een herenboer, die nogal autoritair was. De familie Wisse woonde op het Hof Wel zinge. De familie van de heer De Visser woonde in die tijd op de boerderij Landlust en de familie Geschiere op de boerderij Weizicht. De hooibrand bij Geschiere in 1938, die in het artikel over Jan met de zeeren aerm wordt genoemd, staat de heer De Visser nog goed bij: "We waren die dag bij ons samen met de zoons en dochters van de familie Geschiere aan het aardappelen rooien". De auteur van het artikel, de heer Spijker boer, raakte in Souburg aan de praat over zijn stukje. Hij kreeg te horen dat Jan de Vlieger niet het Walcherse boerenpak droeg, maar een zogenaamd ambachts kostuum. Zo'n kostuum droeg ook de Sou- burgse smid Steketee op het Oranjepiein. m Lutherse kerk Middelburg Mevrouw W.M. Buissing-van Beers, emeri tus-predikant van de Evangelisch-Lutherse gemeente in Middelburg, heeft twee reac ties op het verslag van de lezing van P.W. Sijnke over lutheranen in Zeeland en Mid delburg in De Wete van januari j.l. Rectificatie: Interieur van de Lutherse kerk te Middelburg, ca. 1930. (Zeeuws Archief Zeeuxus Genootschap, Zelandia Illustrata, aan winsten 1989/71)

de Wete | 2001 | | pagina 41