ooggetuigen (personen, beroepsgroepen, dorpsbewoners), zodat hun verhalen be waard worden voor het nageslacht. Voorlo pig wil men alleen in het bezit komen van bronnenmateriaal op band of diskette. Het reeds bestaande geluidsbandenarchief bij het Zeeuws Documentatiecentrum met ooggetuigen van de twintigste eeuw kan daarmee gecompleteerd worden. Delen ervan zouden gebruikt kunnen worden bij de samenstelling van radiodocumentaires; in januari jongstleden is hiermee al een begin gemaakt. Kees Slager heeft op dit gebied reeds zijn sporen verdiend door zijn werk voor het VPRO-radioprogramma Het Spoor Terug, dat inmiddels zestien jaar bestaat en nog steeds zeer wordt gewaardeerd door de luisteraars. Georganiseerd in een aantal groepen wordt momenteel geïnterviewd. Het betreft het eerste jaar drie thema's: 'Het leven op een Zeeuws dorp', 'Van dijkwerker tot dijk graaf' en 'Evacuaties tijdens en na de Tweede Wereldoorlog'. Voor het eerste thema, dat op Walcheren uitgewerkt wordt voor Vrouwenpolder, zijn momenteel vol doende vrijwilligers beschikbaar. Mensen die belangstelling hebben om als intervie wer gegevens over de twee andere onder werpen vast te leggen, zijn welkom. Voor nadere informatie: Aad de Klerk, consulent regionale geschiedbeoefening, tel. 0118- 678817. 'Van dijkwerker tot dijkgraaf' bestrijkt al het werk van waterschappen, Rijks- en Provin ciale Waterstaat. Zowel bestuurders als waterbouwkundige ambtenaren, dijkbazen, kantonniers als dijkwerkers komen hierbij aan bod. Het thema 'Evacuaties' wil zowel de erva ringen vastleggen van mensen die het eiland moesten verlaten als van hen die onderdak boden aan evacués. L.J.S. De Middelburgse regentenmentaliteit Op woensdag 24 januari 2001 hield Fred Jilleba uit Middelburg een interessante lezing over de Middelburgse regentenmen taliteit, die naar zijn mening vooral in de rechtbank van onze provinciehoofdstad tot een hoge graad van ontwikkeling kwam. Spreker was vele jaren werkzaam op het parket van het Openbaar Ministerie dat tot 1994 was gevestigd in het luisterrijke Van de Perrehuis aan het Hofplein te Middel burg. De heer Jilleba veronderstelt dat de gees tesgesteldheid van de Engelse aristocratie zeker gedurende de belle époque (ca. 1890-1914) op het gedrag en de om gangsvormen van het Nederlandse regen tendom van grote invloed is geweest. In dit verband refereerde hij aan Godfried Bomans, die een rake profielschets maak te van de gentleman uit de Engelse upper class. Deze gentleman kreeg het vooral op de beruchte kostschool in Gordonstown zwaar te verduren. Hij werd daar als stu dent afgericht in het kader van een streng, militaristisch gekleurd systeem. Het eind product van deze drilopvoeding, die gevoe lens en emoties genadeloos onderdrukte, was een schrale, gevoelsarme man. Een mensenleven lang stond hij stijf, strak en rechtop en kon de hand niet reiken naar de ander die op hem wachtte. Menselijke gevoelens als warmte, hartelijkheid en spontaniteit lagen in zo'n man gedurende zijn hele existentie jammerlijk te verkom meren.

de Wete | 2001 | | pagina 45