De heer Jilleba heeft met de naar dit Engels model gevormde Middelburgse magistraat op het parket van de rechtbank in de sfeer van een koude, afstandelijke gezagsverhouding op niet mis te verstane wijze kennis gemaakt. Spreker herinnerde zich een officier van justitie die er in was geslaagd om het verbale verkeer tussen heer en dienaar jarenlang zo strak en zakelijk te houden, dat daardoor ieder per soonlijk woord bij voorbaat onmogelijk werd gemaakt. Zelfs een onschuldige opmerking over de toestand van het weer behoorde niet tot de goede toon. Wanneer men de kamer van deze openbare aankla ger betrad, begaf men zich met een beklemd gevoel binnen het stralingsveld van de man, die de charme van een vries kist bezat. Niettemin was hij een bijzonder scherpzinnig jurist, hetgeen weer eens bewijst dat verstand en hart niets met elkaar uitstaande hebben. Tijdens zijn voordracht bracht de heer Jilleba uit een van zijn verhalen, getiteld 'Het excrement', het kille almachtsgedrag van deze officier voor het voetlicht. Gelukkig heeft de Amsterdamse opstand in de jaren zestig ook in het Middelburgse patriciaat op de lange duur wat vormveran deringen teweeggebracht. Een thans volle dig gedemocratiseerde gezagsverhouding toont ons in het nieuwe gerechtsgebouw aan de Kousteensedijk te Middelburg een gezicht dat met zeer menselijke trekken is toegerust. Sommige rechters en officieren laten zich - nu weer naar Amerikaans voorbeeld - door het justitiepersoneel zelfs bij de voornaam aanspreken. Het is een mutatie die in het rechtshuis bij niemand meer verwondering wekt, behalve bij de heer Jilleba, die door deze ommezwaai nog steeds naar middelen zoekt om zijn verbazing te boven te komen. De sterk krimpende Middelburgse stan dengeest is thans geschiedenis aan het worden en kan aldus bijna ais een stukje historische heemkunde worden gepresen teerd. De lezing van de heer Jilleba bestond uit een zestal zich in en nabij het Van de Per- rehuis afspelende verhalen. L.J.S. (in nauw overleg met F.H. Jilleba) Inpolderingsgeschiedenis Noord-Walcheren Woensdag 21 februari 2001 hield de heer Ivo Back uit Naarden een lezing over de inpolderingsgeschiedenis van Noord-Wal- cheren. Deze geschiedenis komt wel in geschriften ter sprake maar is tot nu toe niet diepgaand onderzocht. Het onderzoek van de heer Back heeft tot doel hierin meer duidelijkheid te scheppen. Daartoe heeft hij als basis genomen de veldnamen- kaart van Walcheren, zoals die door de Heemkundige Kring Walcheren is gepubli ceerd. Deze kaart geeft de situatie op Wal cheren van vóór de ruilverkaveling weer. Op die kaart zijn de parochieblockkaarten uit de zeventiende eeuw geprojecteerd. Verder zijn er in die ondersteunende kaar ten gegevens verwerkt uit de geomorfologi- sche kaart van Walcheren en de grond- soortenkaart van Bennema. Dit alles aan gevuld met veldwaarnemingen en gesprek ken met bewoners. Het onderzoek loopt inmiddels twee jaar en de verzamelde gegevens zijn uitge werkt in zes hoofdstukken, ondersteund met meer dan 75 nieuw ontworpen kaar ten en tekeningen.

de Wete | 2001 | | pagina 46