Deze zes hoofdstukken zijn: - de fase van ca. 500 voor Chr. tot ca. 1000 na Chr.; - de eerste inpoldering rond Oostkapelle; - de eerste inpoldering rond Serooskerke, Gapinge en Zanddijk; - de inpolderingen door de Abdij van Rijnsburg; - de inpolderingen van de Van Borselens rond Vrouwenpolder; - de afsluiting van de Zwene. Nog niet alle hoofdstukken zijn afgerond. De geschiedenis van de inpoldering is een opeenvolging van inpolderingen en over stromingen. Er gaan soms eeuwen over heen voordat een stuk land werkelijk op de zee gewonnen is. Aan de hand van onder andere de veldnamen, namen van hofste den, oude namen van dijken en wegen is vaak een heel stuk geschiedenis te achter halen. Tevens heeft een oorkonde uit 1291, de Custine genaamd, een zeer belangrijke rol gespeeld in de onderzoeken. Deze Custine - het woord betekent landopmeting - geeft de grenzen aan van het gedeelte van de toenmalige Zwene dat nog niet was inge polderd. De Zwene of Zwin (zoals het begrip ook terug te vinden is op de grens tussen Zeeuws-Vlaanderen en België) zou betekenen een geul in een buitendijks gebied, maar ook een laagte in een strandgebied. In het onderzoek was de Zwene een zeearm die van west naar oost door de kop van Walcheren liep en het schorrengebied ten noorden van die zee arm scheidde van het gebied waarin Oost kapelle, Serooskerke en Zanddijk liggen. In het onderzoek komt de heer Back tot een vrij nauwkeurige plaatsbepaling van het plaatsje Rikendale en wel in de Duno- polder. Ook de Custine van 1291 onder schrijft deze veronderstelling. De onderzoekers hebben besloten hun onderzoeksgegevens niet uit te geven in boekvorm. Als argument voeren zij aan dat een gedrukte publicatie op het moment dat de auteurs hun tekst afronden en wegzen den, reeds gedateerd is. Een website biedt de mogelijkheid de gegevens steeds up to date te houden, zowel door de auteurs als door de bezoekers met hun bijdragen. Bovendien kunnen geïnteresseerden wereldwijd thuis een website inzien. Zaak is wel dat de website goed moet worden onderhouden en dus actueel moet blijven. De heer Back roept de lezers van De Wete dan ook op de website te bezoeken en te reageren als men aanvullingen, correcties of nieuwe gegevens heeft. Voorwaarde is uiteraard dat men beschikt over internet. Misschien staat u nog wat huiverig tegen over deze moderne vorm van publiceren, maar het verdient zeker aanbeveling u er eens in te verdiepen. Nieuwsgierig geworden door de lezing en de impressie die werd gegeven van de website, heb ik deze inmiddels bezocht en ondervonden dat er met de overzichtelijke inhoudsopgave een schat van gegevens beschikbaar komt. Ik wens u dan ook veel plezier bij uw bezoek aan de website www. inpoldering-noordwalcheren. com. L.J.S.

de Wete | 2001 | | pagina 47