Van de redactie \>m/ 30| In de vorige Wete heb ik op deze plaats verzuimd te vermelden dat het thema van de voorkant van deze, dertigste, jaargang 'Walcherse beroepen' is. Op de voorkant van het vorige nummer stond een Walcher se strandjutter afgebeeld. We hebben enkele reacties gekregen over wie deze man is. In de rubriek 'Reacties' kunt u hier meer over lezen. Voor deze Wete hebben we een foto van een Westkappelse melk verkoopster. Haar naam staat op pagina 1 bij de toelichting op de afbeelding. De inhoud van deze Wete is zeer divers. We nemen u eerst mee naar de Nieuwe Wereld. Adriaan Zwemer emigreerde in 1849 van Oostkapelle naar de Verenigde Staten van Amerika. Hij schreef een lange brief aan zijn zwager die in Ter Buttinge woonde. Jan Zwemer vertelt ons meer over deze Walcherse emigrant en diens belevenissen aan de andere kant van de oceaan. De heer F.G.C. Rothuizen vestigt namens het bestuur van de Boerderijenstichting Zeeland onze aandacht op het bestaan van noodboerderijen op Walcheren, die na 1945 werden gebouwd als vervanging van verloren gegane boerenwoningen en schu ren. De stichting vraagt uw medewerking bij het verzamelen van meer informatie over deze gebouwen. Een heel ander verhaal vertelt Hans Tuyn- man uit Middelburg. Hij heeft vorig jaar een Australiër op bezoek gehad. Deze was in 1944 als navigator van een bommenwer per bij een bombardement op de buitenha ven van Vlissingen betrokken. Helaas werd zijn vliegtuig neergehaald. De Australiër heeft het overleefd en zijn belevenissen vertelt hij aan de lezers van De Wete. Frans van den Driest geeft een toelichting bij een bijzondere prentbriefkaart. Kenners zullen de kaart wel direct herkennen, maar Van den Driest laat zien dat deze negentig jaar oude afbeelding een actueel tintje heeft. Toon Franken verrast ons regelmatig met bijdragen over Middelburgse bedrijven en middenstanders. De vorige keer schreef hij over een varkensslager die vergiftigde worst verkocht, deze keer over een bedrijf dat was gevestigd aan de Seisstraat in Middelburg. Dit bedrijf was een zogenaam de naamloze vennootschap, waarin enkele kapitaalkrachtige personen participeerden. De stoompellerij verwerkte rijst voor con sumptie, maar mede als gevolg van belas tingmaatregelen kwam de rijstpellerij niet echt van de grond en na nog geen tien jaar lag de productie stil. Het pakhuis van dit bedrijf staat er nog steeds. Terug van weggeweest is Henk Remijn. Hij schreef een vierde bijdrage over Walcher se namen voor zeeorganismen. Deze keer gaat het over gorgelpijppoliepen, ook wel bekend als duvetsbrööd. In 'Vadertjes' schrijft Frans van den Driest over de pietjeswagen, de postwagen tus sen Middelburg en Vlissingen. De verschil lende tarieven voor vervoer met deze post wagen heeft hij opgezocht. De prijzen van het openbaar vervoer aan het eind van de achttiende en het begin van de negentien de eeuw hadden geen last van jaarlijkse verhogingen zoals wij die meemaken. Verder volgen nog de vaste rubrieken en enkele reacties op de vorige Wete. Ik wens u veel leesplezier toe. Leo Hollestelle

de Wete | 2001 | | pagina 4