slechts twee keer lichte verwondingen had opgelopen. Tijdens de rechtszitting bleef Schreuder hardnekkig ontkennen schuld te hebben aan de dood van de twee agenten en de verwondingen die Heyman had opgelopen. Op de vraag waarom hij Jans in Middel burg kwam ophalen, antwoordde hij dat ze er met zijn geld vandoor was. Toen men wilde weten waarom hij aan zijn begelei ders ontsnapt was die hem naar het Huis van Arrest in Vlissingen moesten overbren gen, zei hij dat hij de agenten verschillen de malen had gevraagd of ze voorbij zijn woning wilde gaan zodat hij deze kon afsluiten, wat hem geweigerd was. Nog diezelfde dag werd Schreuder door het Hof van Assisen veroordeeld tot de doodstraf met de strop, waarop hij binnen de gestelde termijn van drie dagen in cas satie ging. De doodstraf Omdat het Hof van Cassatie de voorzie ning van hem verwierp en zijn verzoek om gratie door de koning van de hand werd gewezen, kon de doodstraf ten uitvoer worden gebracht. De voltrekking werd bepaald op maandag 21 juli 1828 om half een 's middags op een schavot op de Markt in Middelburg. Kort voordat Schreu der naar de galg werd geleid, vond nog een laatste confrontatie met de rechters plaats. Op hun vraag of hij nog iets te ver tellen had, antwoordde hij: "Ik heb niets meer te verklaren." Dit waren zijn laatste woorden. Onder grote publieke belangstel ling werd hierna op het schavot het dood vonnis voltrokken. J.H. Midavaine Geraadpleegde bronnen Zeeuws Documentatiecentrum: - De Middelburgsche Courant van 5 en 7 februari, 18 maart, 15 april, 17 en 22 juli 1828. - De Zierikzeesche Courant van 5 februari, 18 april, 18 en 25 juli 1828. Zeeuws Archief: -Archief van het Hof van Assisen te Middel burg, inventarisnummer 84, vonnis 1908 en inventarisnummer 115, vonnis 2667. -Archief Colleges van Toezicht op de Strafin richtingen in Zeeland, inv.nrs. 218, 219, 354, 362, 363, 365-367 (inschrijvingsregisters). - Burgerlijke stand van Middelburg en Vlis singen.

de Wete | 2001 | | pagina 35