gen nog lang in de volksmond blijven door klinken. Ik baseer dit op een familieboekje waarin staat dat in 1860 een voorvader die op de Franse schooi in Vlissingen zat, op vrijdag de pietjeswagen naar Middelburg nam en verder te voet naar zijn ouderlijk huis in Veere ging." Tot zover de reactie van de heer Noest. Jan (de) Vlieger De heer W. Cevaal uit Ritthem weet nog precies te vertellen wie Jan de Vlieger, over wie in De Wete van januari en april werd geschreven, nu eigenlijk was. Zijn reactie hierop was: "Daar klopt niets van!" Hij nam contact op met de redactie en hier volgen de ware feiten over Jan de Vlieger, door G. Spijkerboer in zijn bijdrage in De Wete van januari j.i. 'Jan met d'n zeeren aerm genoemd'. Eerder al reageerden er lezers die vertel den dat niet Jan maar diens vrouw een 'zeeren aerm' had. Nu is er ook nog een bericht van mevrouw R. Cevaai uit Nieuw en Sint Joosland, wier man een achter kleinzoon van Jan de Vlieger is; zij reageert op beide stukjes in De Wete. De redactie vulde de verhalen van de heer W. Cevaal en mevrouw R. Cevaal aan de hand van onderzoek in de Burgerlijke Stand en de bevolkingsregisters aan. Jan Vlieger - en dus niet Jan de Vlieger - werd geboren in Meliskerke op 30 mei 1856 als zoon van Jan Vlieger en Maatje Groenenberg. Vader Vlieger was kleerma ker en Jans broer Gillis heeft dit beroep ook uitgeoefend. Opmerkelijk is dat Jan niet hoefde te wer ken voor zijn geld. In het bevolkingsregister staat bij zijn beroep "geen" genoteerd. De heer Cevaal denkt dat Jan een aardig kapitaaltje erfde van een rijke tante voor wie hij als huisknecht werkte. Mevrouw Cevaal kan hierover meer vertel len: "Zoals in die tijd niet ongebruikelijk was, ging de oudere zus van Jan na het overlijden van hun moeder bij een school juffrouw inwonen. In die tijd sprak men van een maltresse, maar die benaming had een andere betekenis dan die wij er nu aan geven. Zij werd daar opgevoed en moest wellicht ook wat werk doen. Omdat het meisje er niet kon aarden, werden na verloop van tijd de rollen omgedraaid; het zusje ging terug naar huis en Jan trok bij de schooljuffrouw in. Het leven was niet altijd even aangenaam in de tijd dat Jan bij die schooljuffrouw inwoonde. Als hij met vrienden iets wilde ondernemen, werd dat vaak niet toege staan en als hij niets wilde doen, dan werd het hem vaak verplicht. Jan erfde op rela tief jonge leeftijd een dusdanig bedrag van de maïtresse dat hij de rest van zijn leven kon gaan rentenieren." Op 27 augustus 1880 trouwde Jan Vlieger met Cornelia de Potter, geboren op 25 mei 1860 te Koudekerke, dochter van Johan nes de Potter en Dina Mauer. Hun dochter Maatje werd geboren te Biggekerke op 9 april 1882. Zij huwde op 15 september 1905 met Pieter Cevaal, landbouwer te Ritthem. Het echtpaar woonde de eerste twee jaren van hun huwelijk bij de ouders van de bruid in. Op 3 september 1907 ver trokken ze naar Ritthem, waar ze op de hofstede Boschzicht gingen wonen. In 1910 werd hun zoon Willem geboren. Jan Vlieger en zijn vrouw vertrokken op 24 december 1907 naar Oost-Souburg. Zo woonden zij dicht bij hun dochter. In Sou burg woonde het echtpaar aan de Middel- burgschestraat, naast schilder Bril.

de Wete | 2001 | | pagina 46