tff6 WH Van de redactie Van Kaldakirika naar Koudekerke Historische notities bij een middeleeuwse plaatsnaam De redactie is weer op oorlogssterkte. Hetty Begheyn uit Koudekerke is de gele deren komen versterken en zij heeft er zin in om samen met ons elk kwartaal een mooie Wete samen te stellen. De inhoud van deze Wete is weer zeer gevarieerd. De heer W. Aarnoutse bezocht verschillende plaatsen met de naam Kou dekerke. Niet alleen op Walcheren komt deze plaatsnaam voor, ook in Vlaanderen en Duitsland. Hij doet verslag van zijn reis en vertelt over de verschillen en overeen komsten tussen de verschillende plaatsen. Jan Moekotte heeft zijn blik als hij door Middelburg loopt en fietst niet meer op de grond (putdeksels) gericht, maar een paar meter hoger. Hem vielen de bordjes op waarmee de straten in de binnenstad van Middelburg worden aangeduid. Een groot aantal is gebakken en sommige daarvan zijn zelfs gebarsten. Hij doet verslag van een verrassend onderzoek naar de identi teit van deze bijzondere bordjes. De heer J. Kaljouw heeft zich de afgelopen winter verdiept in de gevolgen van de Bel gische Opstand in de jaren 1830 en 1831 voor Walcheren. De dreiging vanuit het zui den werd door de toenmalige burgerlijke en militaire overheden serieus genomen en er werden verschillende maatregelen getroffen. De heer J. Brasser uit Veere is 92 jaar en hij doet verhaal van een gebeurtenis uit 1913, toen hij in zijn beste pak voor het eerst mee ging naar de zondagse kerk dienst in Veere. De heer J.H. Midavaine heeft zich deze keer verdiept in een schurk wiens moord dadige gedrag uiteindelijk leidde tot de doodstraf. Het vonnis werd op de Markt van Middelburg voltrokken. Verder wordt de identiteit van de schrijver van de rubriek 'Vadertjes' onthuld. Frans van den Driest won de eerste HKW-Cul- tuurfondsprijs en een van de onderdelen van de prijs was een interview in De Wete. Ook onthuld wordt de ware identiteit van Jan (de) Vlieger, in de januari- Wete opge voerd als 'Jan met d'n zeeren aerm'. Dat van dat verhaal uiteindelijk niets bleek te kloppen, kunt u nu lezen. Veel leesplezier. Leo Hollestelle Deze bijdrage gaat over de historische as pecten van de naam Koudekerke, een naam die ook ver buiten Walcheren voorkomt en al in 1067 bekend was. Er zijn zeker zeven nederzettingen met een dergelijke naam te vinden. In taalkundig opzicht zijn ze zus sen van elkaar, allemaal afstammend van de Germaanse woorden kalda (koud) en

de Wete | 2001 | | pagina 4