hebben doch deze eilanden bewoont van het vijftigste jaer onses heilands..." Ook ten tijde van Mattheus Gargon (1661- 1728) blijkt deze opvatting nog te bestaan. Schrijvend over Souburg (als Cauchen- burg) en Koudekerke (als Cauchenkerke) zegt hij dat sommigen de naam van de Cauchen halen van Kouw-zy, dat overeen- De kerk van Coudekerque-village in Frankrijk. (Foto W. Aarnoutse) komt met Koudekerke en met Kelten, of Koudland-bewoonders. Jan Cornelis de Man (1818-1909) tapte uit een heel ander vaatje toen hij schreef: "Kou was misschien een verkleinwoord van een geslachtsnaam; wellicht Kodde, de ambachtsheer uit de oude tijd. Dat de naam van koude zou afstammen is even onaannemelijk als de, gelukkig vergetene, meening, dat hij zou afstammen van de Cauchen." Al deze opvattingen waren gespeend van enig benul van plaatsnaamkunde. Boven dien is niet Kodde maar Meinard de oudst- bekende heer van Koudekerke. Na hem kwam Willem (1198). !n de laatste tijd zijn er in allerlei plaats naamboeken nog weer andere verklarin gen naar boven komen borrelen. De ene wil dat Koudekerke slaat op een buiten gebruik zijnde kerk; een ander leidt de naam af van een lege of verlaten parochie. Er is dus voor elk wat wils. De natuurlijke betekenis van koude vindt niet gemakkelijk ingang. Ach ja, 'kerk van de kouwe kant' is natuurlijk niet erg sjiek. Misschien komt er nog weieens iemand op de proppen met de bewering dat koude een verdietsing is van het Latijnse calda, dat warm betekent. Er zijn nogal wat namen die met dit woord beginnen. Coudekerque-village Met de naam Koudekerke kun je dus alle kanten op. Maar wie onder leiding van de Vlaamse gidsen Karei de Flou (1853-1931) en Maurits Gysseling (1919) op zoek gaat naar de oorsprong van deze naam, komt gegarandeerd terecht in de Westhoek van Vlaanderen. Aan de Franse kant van de 'schreve' die deze streek sinds 1677 staat kundig in tweeën deelt, ligt het kleine dorp Coudekerque-village dat in 1067 onder de naam Coudekerka te voorschijn treedt. De naam oogt nog wat Latijns, naar de taal waarmee het perkament beschreven werd. In 1247 heet het al Coudekerke en in 1274 wordt de naam net zo geschreven als nu op Walcheren. De oude parochiekerk was gewijd aan de aartsengel Michael. In 1165 is er een heer van het dorp bekend, Ever-

de Wete | 2001 | | pagina 6