Belgische dreiging Walcheren tijdens de Belgische Opstand, 1830 Nadat Napoleon in 1815 tijdens de Slag bij Waterloo definitief was verslagen, kwamen de grote mogendheden (Engeland, Prui sen en Oostenrijk) tot de conclusie dat een sterk machtsblok ten noorden van Frankrijk gewenst was. De voormalige Republiek der Verenigde Nederlanden in het noorden en de voormalige Oostenrijkse Nederlan den in het zuiden werden verenigd tot één staat, het Verenigd Koninkrijk der Neder landen. De zoon van de laatste stadhouder van de Republiek der Verenigde Nederlan den werd koning Willem I. Deze opgelegde verbintenis zou echter niet lang standhouden. In 1830 vertoonden zich al de eerste symptomen van onvrede en opstand onder de inwoners van het zui delijk deel van het nieuwe koninkrijk. De escalatie hiervan is de geschiedenis inge gaan als de Belgische Opstand. In dit arti kel wil ik meer vertellen over de gebeurte nissen op Walcheren ten tijde van de afscheidingsstrijd van de Belgen. Het voor malige eiland lag dicht bij het front en de spanning was ten tijde van de Belgische Opstand te snijden. 'Te Wapen' Terug naar de aanleiding van de opstand. Onder de bevolking van het zuidelijke deel heerste al snel vanaf het begin van de stichting van het nieuwe koninkrijk onvrede en een gevoel van achterstelling. De werk loosheid was groot als gevolg van de opkomst van de industrie en er was veel armoede onder de lagere beroepsbevol king. Ook wilde koning Willem I meer macht over het onderwijs, dat in de zuide lijke provincies bijna geheel in handen was van de Rooms-Katholieke kerk. Toen de eerste berichten over onlusten in Brussel op het einde van augustus 1830 de noordelijke provincies bereikten, ont stond er vooral verontwaardiging en onbe grip. De onlusten verspreidden zich snel naar andere grote steden, zoals Mechelen, Leuven, Luik, tot zelfs Gent, Brugge en Antwerpen toe. Toen het leger en de politie de zaak niet meer in de hand konden hou den, greep de koning in en verscheen er in de Staatscourant een oproep Te Wapen!' Hieraan werd door duizenden vrijwilligers in het noorden, vooral in de grote steden, spontaan en met veel geestdrift gehoor gegeven. Maar voordat er een fatsoenlijk leger op de been was gebracht, waren de meeste grote steden in het zuiden al in handen van de rebellen. Op Walcheren werden de ontwikkelingen met spanning gevolgd. De zuiderlingen stonden bekend om hun wat vuriger tem perament. Aanvankelijk zal men nog de hoop hebben gehad dat de gevechten bij de oude landsgrenzen in Zeeuws-Vlaande- ren zouden ophouden, maar toen die over schreden werden en de eerste benden in IJzendijke en Schoondijke verschenen om er de Brabantse vlag op de torens te plaat sen, kwam het gevaar wel heel dichtbij. De Westerschelde vormde nog wel een natuurlijke barrière, maar de opstandelin gen konden Walcheren ook gemakkelijk via een omweg door Brabant en Zuid- Beveland bereiken. Ook werden weieens vissersboten (platbodems) gebruikt voor een landing. De geruchtenmachine zal niet hebben stilgestaan. Vrijwilligers Dat de verontwaardiging op Walcheren,

de Wete | 2001 | | pagina 15