Een prijs voor Vadertje Frans van den Driest wint de HKW-Cultuurfondsprijs 2001 Tijdens de ledenvergadering van de Heemkundige Kring Walcheren (HKW) op 18 april j.l. werd voor de eerste keer de HKW-Cultuurfondsprijs uitgereikt. In 1999 ging de ledenvergadering van de HKW akkoord met het voorstel van het bestuur een fonds in te stellen waaruit een soort aanmoedigingsprijzen kunnen wor den uitgereikt aan personen of organisa ties die zich verdienstelijk maken op het gebied van het Walcherse cultuurgoed. De prijs zou dan eenmaal per drie jaar uitge reikt moeten worden, te beginnen in april 2001Het bestuur pakte het serieus aan met een reglement voor de toekenning van de HKW-cultuurfondsprijs, de instelling van een driekoppige jury en de beschikbaar stelling van een aardig prijsbedrag. Spannend Het was eigenlijk een gok of het instellen van een fonds waarmee initiatieven op het gebied van de Walcherse heemkunde wor den beloond, zou aanslaan. Zouden er genoeg nominaties bij de jury binnenko men en welke personen en organisaties zouden voor de prijs worden voorgedragen? De juryleden die werden aangezocht waren de heer C. Kostense, voorzitter van de Stichting Het Zeeuwse Landschap als voorzitter, de heer P.C. Dekker, namens de Bond van Nederlandse Architecten afde ling Zeeland, en de heer A.P. de Klerk, consulent regionale geschiedbeoefening Zeeland en tevens bestuurslid van de HKW. Meer dan twintig nominaties werden er ingezonden, variërend van een persoon, een groep personen, instellingen en stich tingen die zich de afgelopen jaren hebben ingezet voor het behoud, de uitbreiding van de kennis en de bewustwording van het Walcherse cultuurgoed. Het was vol gens jurylid Aad de Klerk wel rijp en groen door elkaar, maar de jury was zeer tevre den over het grote aantal nominaties. "Dan valt er echt wat te kiezen." "The winner is..." Aan de ene kant was de keuze van de jury niet echt verrassend, maar aan de andere kant toch ook weer wel. De keuze viel op Frans van den Driest uit Serooskerke. Voor de Heemkundige Kring geen onbekende. De bescheiden manier echter waarop hij al jaren de leden van de HKW over het Wal cherse cultuurgoed informeert, maakt dat zijn uitverkiezing toch ook weer een ver rassing is. Ook Frans zelf was verrast dat hij de allereerste persoon is aan wie de HKW-Cultuurfondsprijs is uitgereikt. De lezers van De Wete kennen het werk van Frans van den Driest. Vanaf 1990 schrijft hij bijna elk kwartaal in de vorm van de vaste rubriek 'Vadertje' in het medede lingenblad van de kring. Het juryrapport schrijft hierover: "Met deze bijdragen treedt hij in zekere zin in het voetspoor van Jan Vader (1875-1966). Deze lezenswaardige artikelen van Frans van den Driest vormen voor een deel een bewerking van en een toelichting op het werk van Vader, voor een ander deel zijn ze het originele resultaat van eigen onderzoek. Ze getuigen van zowel deskundigheid als betrokkenheid ten aanzien van dezelfde thema's als die Jan Vader na aan het hart lagen: volkskunde, dialect, heemkunde. Hun toonzetting spreekt de lezer aan."

de Wete | 2001 | | pagina 36