de radio was er een honger naar nieuws uit de vrije wereld. Daarin werd bijvoor beeld in Walcheren voorzien door bulletins, zoals het in Vlissingen geproduceerde Overzicht der Nieuwsberichten. Dit werd samengesteld door J.C. Corver, de daar ondergedoken directeur sociale zaken van de gemeente. Dit overzicht en andere uit gaven, zoals De Vrije Scheldestroom, wer den op ruime schaal verspreid. Ook in Mid delburg, Goes en andere plaatsen werden dergelijke publicaties verspreid. Ze bevat ten vrijwel uitsluitend nieuws. De opstellers hadden niet de ambitie een regelmatig ver schijnend opiniërend orgaan te maken. Dat was wel het geval met de landelijke onder grondse bladen als Vrij Nederland, Trouw en Het Parool. Vrij Nederland werd in Zee land op beperkte schaal verspreid. Moge lijk kwam Het Parool er ook weieens. De dominerende ondergrondse krant was Trouw, dat landelijk begin 1943 van start ging. De krant bouwde een sterke positie in Zeeland op door een goede versprei dingsorganisatie. De Zeeuwse organisatie was ook nauw verbonden met het onder- duikwerk van de LO. Verzet In de Zeeuwse organisatie van Trouw heb ben Walcherse activiteiten een grote rol gespeeld. Bij sommigen zat de verzets- drang er al vroeg in. Een van hen was Simon Willemse uit Oostkapelle, reizend ambtenaar van de distributiedienst. Al in 1940 begon hij zijn verzetsgedachten op papier te zetten en te distribueren. Een vriend uit de gereformeerde jeugdorgani satie, met wie hij dat samen deed, bracht hem in contact met drukker Jacques de Smit in Oost-Souburg, de gewestelijk voor zitter van die organisatie. De Smit had er wel oren naar om iets aan verzetspublici- teit te doen. Willemse en De Smit overleg den over de uitgave van een krant voor Zeeland. Dat was echter niet zo simpel. Voor een krant, hoe eenvoudig ook, moest je naast een drukker ook een redactie en een verspreidingsapparaat hebben. Wil lemse trachtte een en ander op te zetten, maar stuitte op problemen. Intussen was Trouw ook in Zeeland geïn troduceerd. Kort na de oprichting van Trouw waren er vertegenwoordigers van het landelijke verspreidingsapparaat naar Goes gekomen waar ze Kees de Graaft, die zeer actief was in het illegale werk, bereid vonden de verspreiding in Zeeland te organiseren. Op Walcheren vond hij op zijn beurt J.P. Maljers daarvoor bereid.

de Wete | 2001 | | pagina 14