was van eenvormigheid en de nadruk legde op de uniciteit van een gebouw. Dit komt bij Goethals tot uiting in de toepas sing van grote boogvormige ramen, open loggia's, kleine ronde ramen met glas-in- lood zowel in binnen- als buitenmuren, bijzondere trapportalen en chalet-achtige dakconstructies. C.A. Goethals (1846- A.L.J. Goethals (1878- 1911), aannemer en 1944), architect, bouwkundige. Jeugd en opleiding Adrianus Leendert Jacobus Goethals werd op 4 september 1878 in Middelburg gebo ren. Hij was de zoon van timmerman-aan nemer Cornelis Adrianus Goethals, die een werkplaats had in de Seisstraat 18. De voormalige pelmolen,* door een poort daartegenover bereikbaar, diende voor houtopslag en tekeningenarchief. Goethals senior was een man die, begon nen als timmerman-metselaar, zich opge werkt had tot aannemer en bouwkundig ontwerper. Zijn bedrijf, dat tot dusverre slechts verbouwingen en onderhoudswerk zaamheden uitvoerde, wist hij uit te brei den tot een firma die in staat was tot het uitvoeren van grote opdrachten. Zijn kunst zinnige aanleg kwam hem daarbij goed van pas. Goethals junior werkte van jongsaf aan gewoon als timmerman in de zaak van zijn vader. Maar na de Ambachtsschool en de Rijks-HBS te hebben doorlopen, studeerde hij verder aan de Academie voor Bouwkun de aan de Coolsingel te Rotterdam. Tijdens deze studie liep hij in Brussel stage, speci aal met het oog op zijn belangstelling voor Jugendstil. Hij werkte er mee aan een villa, van buiten voorzien van wit marmer, aan de Avenue Louise. Deze kennismaking zou voor zijn werk verstrekkende gevolgen hebben. Architect Als aankomend architect kwam de jonge Goethals in 1898 in Middelburg terug. Op 28 december 1901 richtte hij met zijn vader bij notariële akte de firma C.A. Goet hals en Zoon op, met als doel het maken van architectonische ontwerpen, het uit voeren van timmer- en metselaarswerk, het drijven van handel in bouwmaterialen en het aannemen van openbare werken. Hij woonde bij zijn ouders in het hoekhuis Kromme Weele/Penninghoeksingel, dicht bij het bedrijf in de Seisstraat. Een selectie Dam ZZ 32, kantoor Een van de eerste panden die, in 1902, door de firma C.A. Goethals en Zoon werd gebouwd, was een kantoorpand voor de effectenfirma J.A. Zip van Teijlingen aan de zuidzijde van de Dam, waarvoor een oud huis moest wijken. Het is een merkwaardig gebouw, waarvan het onderste gedeelte Jugendstil is en het bovenste met twee torentjes een neostijl vertoont die herinnert aan de middeleeuwse bouwkunst van transen en torens. Herengracht 114-120 In ongeveer dezelfde tijd werd begonnen

de Wete | 2001 | | pagina 17