Het Welzingse pad Voordat de naoorlogse ruilverkaveling het oude landschap en de daarmee gepaard gaande oude verkaveling verving, kende men op Walcheren (en soms ook daarbui ten) de zogenaamde voet- of looppaden, dikwijls 'het padje' genoemd. Dit eenvoudi ge verschijnsel had toch een belangrijke betekenis. Onbegaanbaar Voordat de oude binnenwegen verhard werden, hetgeen op veel plekken meestal pas het geval was aan het begin van de twintigste eeuw, was het voetpad de enige manier om met droge voeten van de ene naar de andere plaats te komen. De grootste tijd van het jaar waren de wegen onbegaanbaar. Hun lagere ligging in het landschap, veelal in de stroomdra den (overblijfselen van kreken) van de wat hoger gelegen stroomruggen, gaf aanlei ding tot slechte ontwatering. Het verschijn sel van de oude wegen in de stroomdra den is verbonden aan de geschiedenis van het landschap en de mensen die er woon den en het land gebruikten. De wegen die op die manier in het land schap ontstonden, werden begeleid door duiven of sloten die het land begrensden en waren zodoende vaak onbegaanbaar. De oplossing voor dit probleem was dan het pad. Ten opzichte van de weg lag het pad aan de andere kant van de sloot. Iede re landgebruiker, eigenaar of pachter was verplicht ruimte te maken voor het pad als een noodzaak van algemeen belang. Men mocht dus het pad niet omploegen of ver wijderen en zelfs het onderhoud was een verplichting voor de landgebruikers. Dit bestond meestal uit verhoging of verbete ring met zand. Veel boeren hadden ook een perceel met een zandpit, soms ook voor verbetering van de weg. Het onder houd van het pad vond meestal plaats in het najaar, als het landwerk afgelopen was. Stippellijn Het Welzingse pad liep van het hof Welzin- ge in de Zuidwatering via het hof Landlust Het Welzingse padje, aangegeven op de topo grafische kaart van 1909 (blad Oost-Souburg, no. 657). Kaart gepubliceerd in: 'Historische Atlas Zeeland' (1989). aan de voormalige Houtweg via de boer derij Veldzicht naar Ritthem en via de boerderij Boszicht naar Souburg. Het Welzingse pad naar Ritthem liep van de boerderij Veldzicht ten zuidoosten rond de oude buitenplaats Ter Linde. Het volgde daar de zogenaamde oude Welzingse sprink en kronkelde dan door een aantal weilanden in de richting van Ritthem. Het Welzingse pad naar Souburg liep vanaf de boerderij Boszicht langs de Zuid-

de Wete | 2001 | | pagina 35