wen. En ook voor de andere havenstadjes in de Zeeuwse Delta, als Zierikzee, Goe dereede, Brouwershaven en Tholen, waar varende kunstenaars op hun tochten bin nenliepen. Maar, zoals gezegd, niet alleen Engelse, ook Belgische en wat later Hollandse 'varende schilders' wisten Veere te vinden. De Belg Walter Vaes benaderde Veere voor het eerst in 1908 aan boord van het jacht van zijn vriend L.D. van Beuningen. Later kwam hij vrijwel elk jaar met zijn jacht De Wulp naar Veere, tot hij er van 1914 tot 1920 permanent ging wonen. Vaes heeft binnen de Veerse kunstenaars kolonie een prominente rol gespeeld. Zo was hij betrokken bij de organisatie van de tentoonstellingen van de 'Schilders van Veere' die vanaf 1916 elke zomer in de Schotse huizen werden gehouden. Andere Belgische schilders als Baertsoen, bekend van zijn prachtig 'Gezicht op Veere vanuit zee' en Henry Seghers die in 1903 een fraaie serie tekeningen van de haven van Veere met vissersschepen maakte, waren hem reeds voorgegaan. Datzelfde gold voor de Engelsen Whitaker, Briscoe en Charles en Henry Watson. Later kwamen hier ook regelmatig Hollan ders als Louis Bron, Willem B. Tholen en Willem van Dort met hun schepen. In de gastenboeken van het Veerse stad huis vinden we de namen van veel, vooral Engelse 'varende schilders' terug. Dat ze zowel schipper als kunstenaar waren, weten we doordat ze meestal behalve hun naam ook hun beroep en de naam van hun schip in het gastenboek plachten te vermelden. In de daaropvolgende jaren, vooral tijdens de Eerste Wereldoorlog en in de jaren twintig, nam het aantal watersporters dat Veere in de zomer regelmatig aandeed, sterk toe. Het aandeel van de 'varende schilders' in dit geheel bleef aanzienlijk. De meeste meerden af in de binnenhaven, de plaats waar de foto is genomen. Over het doen en laten van deze lieden en voor al ook over hun werk, zou ik u heel wat interessante dingen kunnen vertellen. Maar dat zou een beetje buiten het kader van dit 'praatje bij een plaatje' vallen. Rudolf Schönberg Eén uitzondering wil ik maken, en wel voor Rudolf Schönberg, kunstenaar, zeezeiler en verzetsheld. Afgelopen zomer was er in De Schotse Huizen onder de titel 'Een Brusselaar terug in Veere' een tentoonstel ling van zijn werk. Het zijn schitterende etsen, veel Veers werk, met afbeeldingen van schepen, havengezichten, vissers en vissersvrouwen.1 Schönberg was een 'varende schilder' bij uitstek. Nadat hij in 1928 bij Van Duivendijk in Tholen de kleine hoogaars Dolfijn2 had laten bouwen, vertoefde hij 's zomers vaak met deze boot in Veere. Hij zal de Dolfijn best weieens hebben afgemeerd achter de sluizen, maar meestal lag hij toch in de vissershaven tussen de vissers. De tijwer king was voor de platbodem immers niet zo'n probleem en Dolf Schönberg voelde zich thuis tussen de vissers. Met enkelen van hen, zoals met Klaas van de Ketterij van de ARM 19 en met Jacob de Nooijer van de ARM 48 en niet te vergeten met Hein (Eine) Verlinde van de VE 3, raakte hij goed bevriend. Deze laatste was, behalve visser, ook nog eigenaar van het befaamde kunstenaars pension De Garnaal, waar Dolf Schönberg kind aan huis was. De schilder vond in Veere ook zijn vrouw,

de Wete | 2001 | | pagina 40