HW bestellen. Naast Zeeland zijn er VOC-dui- ten geslagen door Holland, West-Fries land, Gelderland en Utrecht. Het kwam erop neer dat de Kamers van de VOC de duiten bestelden in het eigen gewest. De VOC-Kamer Zeeland bestelde de duiten dus in Middelburg. Met de productie werd in 1726 begonnen. De Heeren Zeventien kei in het Tijdschrift van het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Weten schappen. Hij had een onderzoek gedaan naar de stempels waarmee de VOC-duiten waren geslagen. Hij kwam uit op 3.587 verschillende stempels, verdeeld over de munthuizen van Zeeland, Holland, West- Friesland, Gelderland en Utrecht. Een koperen duit uit de periode 1680-1689. Op de voorzijde staat in een bladerkrans zee/lan/dia en het jaartal. Op de keerzijde de Nederlandse maagd, zittend achter het wapen schild van Zeeland in een tuin met gesloten omheining, met haar rechterhand wijzend naar de zon (de zonne der gerechtigheid). Op deze munt ontbreekt de zon. Het randschrift is luctor et emergo. plaatsten elk jaar hun orders bij de Neder landse munthuizen. Over de periode 1726- 1740 is bekend hoeveel werd besteld en hoeveel werkelijk werd verscheept naar de Oost (zie tabel 1). Van alle duiten voor de Oost ging 55 pro cent naar Batavia op Java en 45 procent naar Colombo op Ceylon. Alleen de Kamers van Zeeland en Amsterdam stuur den duiten naar Colombo. Het is gebleken dat in deze zendingen duiten zaten die geslagen zijn door andere munthuizen dan die uit het eigen gewest. De reden hiervan is niet bekend. Wat opvalt is dat Zeeland veel minder ver scheepte dan werd besteld. J.P. Moquette publiceerde in 1907 een arti- Een koperen duit uit de periode 1766-1792. In een rococo-versiering staat op de voorzijde ZELAn/dia en het jaartal. De keerzijde vertoont een gekroond ovaal wapenschild van Zeeland in een rococo-lijst. Het randschrift is luctor et emergo. Tabel 2. Overzicht van door Moquette aange troffen stempels Provincie Aantal stempels Zeeland 1.091 West-Friesland 783 Holland 760 Gelderland 403 Stad Utrecht 550 Totaal 3.587 Uit het overzicht blijkt dat in Zeeland de meeste stempels zijn getraceerd. Hoewel Gelderland en Utrecht geen Kamers van de VOC hadden, hebben ze wel in beperkte mate duiten geslagen. Waren dat misschien de uitbestede duiten voor Colombo? 1 ZE LAN k. DIA ié'

de Wete | 2001 | | pagina 44