Nederlandse wapen, de Hollandse leeuw en de waardeaanduiding. Vandaar het gezegde lêêuwers of letters. Er werd om geloot wie van de twee jon gens de centen omhoog mocht gooien. De jongen die won, vroeg aan zijn medespe ler: 'Waf raoi jie, lêêuwers of letters?" De voorraad centen werd in beide handen De euro De komende maanden verandert er voor ons veel op het gebied van munten en papiergeld als betaalmiddel. De invoering van de euro staat voor de deur. Ook wij zullen moeten wennen aan dit nieuwe geld. De historie van de Zeeuwse zilveren mun- Een bronzen cent uit de regeringsperiode van koningin Wilhelmina (1890-1948). flink door elkaar geschud en vervolgens in de lucht gegooid. Had zijn medespeler lêêuwers geraden, dan waren alle centen die op de grond lagen met de leeuw omhoog voor hem. De rest was voor de ander. Ook Jan Vader (1875-1966) speelde in zijn kinderjaren lêêuwers of letters. Alleen vanaf 1877 was de koperen cent vervan gen door een bronzen en er stond geen ietter W meer op. Op de voorzijde kwam toen de Hollandse leeuw met de randtekst "Koningrijk der Nederlanden" voor en op de keerzijde stond de waardeaanduiding, met daaromheen een lauwerkrans. Maar het spel heette toen nog steeds lêêuwers of letters. Niet iedereen waagde zijn centen aan dit spel. Bovendien waren er in die tijd genoeg jongens die geen cent op zak hadden. Een bronzen 2I/2 cent, een 'klute' uit de rege ringsperiode van koningin Wilhelmina (1890- 1948). ten zoals de dukaat, de daalder, de acht ste dukaat (Pietje) en de koperen duit, ligt ver achter ons. Nog even en dan is ook de Nederlandse gulden historie. Frans van den Driest Geraadpleegde boeken: - Enno van Gelder, 'De Nederlandse munten', 1980, zevende druk. - A. Geschiere, 'Het leven van den Walcher- schen boer gedurende de laatste twee eeuwen', 1933. - Hans Jacobi en Bart van Beek, 'Geld van het koninkrijk', 1988. -ƒ. Vader, 'Neerlands Volksleven', 1964. -P. Verkade, 'Muntboek...', 1948. - 'De Beeldenaar', 1998-4 en 2000-1. - 'Encyclopedie van Zeeland'. - 'Woordenboek der Zeeuwse Dialecten'.

de Wete | 2001 | | pagina 46