Van de redactie 3öl -dj jj Bij deze Wete ontvangt u ook de inhouds opgave van het blad over de periode 1971- 2001Deze oktober-Wete voegt weer enkele artikelen en bijdragen toe aan het grote aantal dat in dertig jaar tijd in De Wete is gepubliceerd. Heel veel artikelen en bijdragen zijn geschreven over de Tweede Wereldoorlog. In deze Wete wor den twee onderwerpen uit die periode belicht. De redactie probeert altijd zoveel mogelijk artikelen over de oorlog in de oktober-Wete te publiceren, ter herinnering aan de inundatie en de bevrijding van Wal cheren in het najaar van 1944. We beginnen deze Wete met het verhaal van de heer J. Roose uit Koudekerke. Hij beschrijft een roerige tijd in de geschiede nis van zijn woonplaats. In de jaren 1944 en 1945 moest de bevolking zich, net als die van de andere plaatsen op Walcheren, behelpen in het water dat hun woonomge ving had overspoeld. Er ontstond een heel andere manier van vervoer en transport. Als oud-zeeman vertelt de heer Roose hoe er met een vloot van allerlei soorten boten op het eiland een waar scheepvaartver keer ontstond. De heer J.P. van Alten uit Badhoevedorp heeft een boek geschreven over druk en verspreiding van het illegale blad Trouw in Zeeland. Een bewerking van de gebeurte nissen die in dit opzicht op Walcheren plaatsvonden, kunt u in deze Wete lezen. De heer A. van Santen heeft zich verdiept in het werk van vader en zoon Goethals. Zij ontwierpen en bouwden in het begin van de twintigste eeuw woonhuizen in Mid den-Zeeland. Goethals junior had bouw kunde gestudeerd en was beïnvloed door de Jugendstil. In 1917, tijdens de Eerste Wereldoorlog, strandde een Duitse onderzeeboot voor de Walcherse kust. De boot werd opgebracht in Vlissingen. De afhandeling van deze zaak was ingewikkeld en werd door de Duitsers zo hoog opgenomen dat er zelfs werd gedreigd ons land aan te vallén. Het had de aanleiding kunnen zijn geweest voor het betrekken van ons land bij de Eerste Wereldoorlog, zo legt Jules Braat ons uit. De heer C. de Visser uit Australië vertelt meer over het Welzingse pad. Dit voetpad was een van de vele padjes op Walcheren, ook wel kerkepadjes genoemd. De heer C. Leeman werkte afgelopen zomer mee aan een tentoonstelling over het werk van Rudolf Schönberg in het museum De Schotse Huizen te Veere. Voor De Wete schreef hij een artikel waaruit blijkt dat Veere al vóór de afsluiting van het Veersegat in 1961 een watersportcentrum bij uitstek was en dat juist kunstenaars met hun vaartuigen de plaats bezochten en er tekenden en schilderden. Over een van die 'varende schilders' vertelt de heer Leeman ons meer. Frans van den Driest schrijft voor de laat ste keer over geld in 'Vadertjes'. Het duurt niet lang meer totdat de ons vertrouwde gulden wordt vervangen door de euro. Van den Driest heeft in vier 'Vadertjes' laten zien dat uitdrukkingen met geld en munten ook in het Walcherse dialect veelvuldig voorkwamen. In deze Wete worden voorts drie boeken besproken en natuurlijk is er verenigings- nieuws. Veel leesplezier. Leo Hollestelle

de Wete | 2001 | | pagina 4