sterking van de vesting en de talrijke mili tairen zullen ook de bewoners van Vlissin- gen een gevoel van veiligheid gegeven hebben. Naast voordelen waren er echter ook nadelen aan deze situatie verbonden. Vooral de handel ondervond hinder van de oorlogstoestand. Uitvoer van mest naar wel de soldaten door het vele wachtlopen soms nauwelijks aan slaap toekwamen, was er blijkbaar toch nog tijd voor vertier. Het kon dan soms bij overmatig drankge bruik flink uit de hand lopen ook. Dan vie len er weieens klappen of werd er met messen gestoken, waarbij gewonden of doden vielen. VLISSINGEN Bomvrije kazerne met Govan/, •ntorer» Sas van Gent, dat door de rebellen bezet was, kon niet plaatsvinden omdat vervoer naar zuidelijke havens verboden was. De invoer van levensmiddelen, zoals aardap pelen, ondervond stagnatie door de stren ge controles in de haven, zozeer zelfs dat de voedselvoorziening in gevaar kwam. Ook van de zijde van het Loodswezen kwamen er nogal eens klachten omdat loodsboten soms de gehele nacht in de havenmonding moesten blijven liggen, met aan boord weinig of geen slaapgelegen heid. Briefpost vanuit Antwerpen bestemd voor Vlissingen moest vanwege de blokka de een grote omweg maken over Aken. Herbergiers voeren daarentegen wel bij de aanwezigheid van zoveel militairen. Hoe- In 1812 werd naast de Gevangentoren een complex gebouxod dat de Bomvrije Kazerne werd genoemd. (Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata, prentbriefkaarten) Het oudste beroep ter wereld had ook de belangstelling van de militairen. Kort na Nieuwjaarsdag 1831 deed een marine commandant zijn beklag bij de opperbevel hebber dat in korte tijd elf manschappen van de brik Meermin in het hospitaal opge nomen waren met syfilis. Hij adviseerde de politie meer te laten surveilleren bij de hui zen van die vrouwen "waarbij de matroos het hof wenscht te maken." Blijkbaar werd het stadsbestuur hiervan in kennis gesteld want korte tijd later kwam er van die zijde

de Wete | 2002 | | pagina 11