het bericht dat Vlissingse publieke vrou wen niet de oorzaak van de besmetting geweest konden zijn, daar zij door een arts "wekelijks werden gevisiteerd en onder zocht." De syfilis moest dus elders opgelo pen zijn, of bij andere, niet als publiek bekend staande vrouwen. Tiendaagse Veldtocht Doordat er in de loop van 1831 meer troe pen in Zeeuws-Vlaanderen gelegerd wer den, werd het daar ook wat rustiger wat de vijandelijke invallen betreft. Er vonden voornamelijk nog wat schermutselingen plaats aan de grens, hoewel een deel van het gebied nog steeds bezet was door de Belgen. Toen in de zomer van 1831 de koning op het idee kwam om de Belgen weer met geweld onder zijn invloedssfeer te bren gen, nam de spanning flink toe. Vanuit Bra bant trok een leger op richting Brussel, het begin van de fameuze Tiendaagse Veld tocht. Het leek een zegetocht te worden, maar in de buurt van Leuven kwam men tegenover een groot Frans leger te staan. Zover wilde de koning het niet laten komen en hij gaf bevel tot de terugtocht. In Zeeuws-Vlaanderen vonden er gelijk tijdig gevechten plaats bij het Verlaat, een strategisch gelegen plaats bij de Braak man, de enige verbinding tussen Oost- en West-Zeeuws-Vlaanderen. Na een vier uur durend gevecht, waarbij volgens de Mid- delburgsche Courant aan de zijde van de vijand zware verliezen geleden werden, kon het gebied op de vijand veroverd wor den. Ook vonden er gevechten plaats bij Sluis, waar een grote macht van rebellen (400 a 500 man) de grens overgekomen was, en bij Hulst. Bij het fort Hazegras, in de buurt van het Zwin, kwam het tot zware gevechten toen daar twee Nederlandse kanonneerboten vastliepen. Ze werden meteen door een troepenmacht van 500 a 600 rebellen aangevallen. Eén schip wist te ontkomen. Eigen verliescijfers werden niet genoemd, maar de bemanning had "veel geleden". De vijand telde 37 doden en enkele gewonden. Vanwege de ernst van de toestand vaar digde de koning op zondag 14 augustus 1831 een algemene bededag uit "om de Zegen van den Allerhoogste af te smeken," met de bepaling "dat op die dag alle nering en handtering verboden worden en alle sociëteiten, herbergen en koffiehuizen gesloten moeten blijven." Aan de gevechten in Zeeuws-Vlaanderen werd door troepen uit Walcheren deelge nomen, ook door de Middelburgse en Vlis singse schutterijen die volgens de Middel- burgsche Courant "met veel geestdrift en vuur en onder luid gejuich en geroep van 'Leve de Koning' naar het frontgebied ver trokken waren." Dat er veel gevochten werd, was ook te merken in het hospitaal in Middelburg waar ongeveer tweehonderd zieke en gewonde militairen verpleegd werden. Aan medeleven van de bevolking hadden de patiënten geen gebrek. Een lijst met gaven vermeldt onder andere 385 kannen wijn, driehonderd pakjes tabak en verder ook nog veel fruit en snoep. Wijn werd overigens ook wel als medicijn gebruikt. Nieuwe dreigingen Na de Tiendaagse Veldtocht werd het in Zeeuws-Vlaanderen ook weer rustiger. De Middelburgsche Courant berichtte: "De Belgen laten zich weinig zien, vroeger waren ze veel ontstuimiger." Van enige ont spanning was evenwel geen sprake. In

de Wete | 2002 | | pagina 12