Over vissen en kronieken Speurtocht naar stranding grote vis op Walcherse kust lande in 1865 wel 1.949 gemeten en 42,1734 roeden groot was en dat dan tot de "practische Blooische roede" zou om rekenen omdat je van het verschil niet op de hoogte was, zou je kunnen denken dat het met het landverlies wel meevalt als je de huidige grootte in hectares zou omreke nen. Dus men moet ook weten om te kun nen meten. André Cijvat In De Wete van januari 19971 schreef ik een reactie op een eerder in het blad gepubliceerd artikel over walvissen. Bij deze reactie, getiteld 'Meer Walcherse wal vissen' werd een vis afgebeeld op het strand van Vlissingen, zoals deze is te vin den op de Zelandiae Descriptio, de zestien- de-eeuwse panoramakaart van Walcheren gemaakt door Antoon van den Wijngaerde. Deze afbeelding is een van de oudst bekende Zeeuwse walvis(?)strandingen. Helaas is er tot nu toe weinig bekend van de stranding van deze vis op de Walcherse kust en het jaar waarin dat gebeurde. A.H. van Dijk vroeg zich in De Wete van okto ber 1993 ook al af waarom Van den Wijn gaerde de vis op het panorama afbeeldde.2 Onderzoek Ik heb verder gespeurd in oude kronieken om te achterhalen of op het moment dat Van den Wijngaerde het panorama maak te, er daadwerkelijk een (wal)vis op de kust van Walcheren was gestrand. Allereerst heb ik gezocht in de Nieuwe Cronyk van Smallegange uit 1695. Tot mijn beschikking stond de herdruk van 1965. Er is in de kroniek een flink stuk ingeruimd over het onderwerp de zee, om precies te zijn van pagina 173 tot en met pagina 195. In de bijlage van de heruitgave staat bij de verantwoording dat de "herdruk langs foto mechanische weg tot stand is gekomen, waardoor deze niet afwijkt van de oor spronkelijke uitgave. Dat betekent dus dat enerzijds de drukfouten van deze uitgave zijn overgenomen, maar er anderzijds geen drukfouten bij zijn gekomen." Tot mijn schrik stond op pagina 180 iets heel anders dan te verwachten viel. Wat bleek? Het was eigenlijk pagina 280, maar deze was genummerd als pagina 180. Navraag leerde dat dit ook bij de herdruk ken van 1976 en 1978 het geval was. Uit het onderzoek van Piet Verkruijsse3 blijkt dat nog ruim tien procent van de oorspron kelijke oplage van 1.500 stuks bewaard is gebleven. De oorspronkelijke pagina 180 moet dus nog te achterhalen zijn. Door bemiddeling van Jan Roose uit Kou-

de Wete | 2002 | | pagina 19