Andere padjes PADEN, Het Welzingse pad was het enige niet. Een reactie ORDONNANT1 K. VLISS1NGEN. Het artikel over de voetpaden in Welzinge van de hand van de heer C. de Visser in De Wete van oktober 2001 trof mijn belangstelling. Onder meer ook omdat het bij mij herinneringen opriep uit mijn jeugd jaren. Als we als schooljongens d'n 'oek inhingen, zwierven we ook wel in die con treien rond. Hoe die paden precies liepen, kan ik me helaas niet meer herinneren. Jammer dat op het kaartje bij het artikel de ligging van de paden niet goed te volgen was, althans niet voor mijn 'bejaarde' ogen. Overigens wel begrijpelijk, daar het slechts een kopie was en dan ook nog in verklein de uitvoering. Niet zonder moeite kon ik gelukkig aan de hand van de aanwijzingen van de heer De Visser op de originele topografische kaart van 1909 de ligging enigszins volgen. Door de wirwar van lijn tjes van wegen, waterlopen en perceels scheidingen was dat evenwel ook nog niet eenvoudig, omdat de voetpaden slechts met een heel dun stippellijntje aangegeven worden. Een duidelijker kaart zal vermoe delijk ook niet voorhanden zijn. Het bleef overigens wel in de sfeer van het verhaal want in die omgeving lag ook nog een boerderij met de toepasselijke naam 'Niets zonder moeite'. Bij de bestudering van de kaart leek het padje vanaf de boerderij Welzinge naar Ritthem ook langs de hofstede Boschzicht te lopen en vervolgens onderlangs de voormalige buitenplaats Ter Linde naar Ritthem. Dit laatste stuk volgde ongeveer de na de verkaveling aangelegde Welzing- seweg, die ongeveer op dezelfde plaats bij Ritthem uitkomt. Er waren nog meer van dergelijke paden. Het Koopmansvoetpad tussen Oost-Souburg en Abeele is overbe kend, maar er liep ook nog een leuk padje tussen de boerderij Schoneveld aan de Schroeweg - die toen Langeweg genoemd werd - en de Oude Vlissingseweg. Het kwam ongeveer uit bij de voormalige bui tenplaats De Koepel die dicht bij Kleine op de Kerk,Molens en Yoct- gelegen onder den Reforte van de Stad Te Vliflingen Gedrukt, by Gillis en Tieter ie 'Paarna, Grdinaris Stads-Drukkers, woonende op de Beurs. De 'Ordonnantie op de Kerk, Molens en Voet paden, gelegen onder den Resorte van de Stad Vlissingen'. (Zeeuws Archief, Rechterlijke Archieven Zeeuwse Eilanden, inv.nr. 1382d) Abeele lag. Het werd het Polderpadje genoemd. Op de topografische kaart is het ook met een dun stippellijntje aangegeven. Het liep grotendeels over een hoge kreek-

de Wete | 2002 | | pagina 27