AdMk oC ■-£ i 'X S- doodslag. Het vonnis luidde: maak een bedevaart naar "Sinte Pieters" te Rome. Wegens het beledigen van de stad Middel burg en haar inwoners werd in 1446 ie mand veroordeeld een bedevaart te maken naar Rome of 25.000 stenen te leveren. Wegens doodslag werd in 1480 een man veroordeeld. Hij moest onder meer een Een man moest in 1487 een bedevaart maken naar "Onzer Liever Vrouwen ten Inzeele". Hij had een Middelburgse brood keurmeester beledigd. Voor overspel werd in 1494 een man ver oordeeld. Hij moest onder meer een bede vaart maken naar "tsinte Pieters ende tsin- te Pauwels te Roome". X "rf-j T, A. 1L - •X'vx bedevaart naar "Ons Liever Vrouwe ten Inzeele" en naar "Sinte Jacops in Galis- siën" maken. Arnemuiden viel een tijdlang onder de rechtspraak van Middelburg. Twee inwoners van Arnemuiden werden in 1481 veroor deeld wegens overtreding van het verbod om koren in Arnemuiden te kopen. Zij moesten een bedevaart naar Rome maken. Wegens het beledigen van de Middelburg se burgemeester werd in 1483 een man veroordeeld tot een bedevaart naar "Cuelen toten Driën-coningen" (Keulen). In 1486 werd een vrouw veroordeeld. Zij moest een bedevaart maken naar "Coelen ten Heyligen-Drie-coningen" (Keulen) om dat ze was betrapt op een valse aanklacht. Het bedevaartsoord Vroirwepolder, zoals het is afgebeeld op de 'Zelandiee Descriptio', het panorama van Walcheren van Antoon van den Wijngaerde, omstreeks 1548/'49. Twee inwoners van Arnemuiden hadden gerebelleerd tegen schippers uit Goes. Voor straf werden ze in 1497 veroordeeld tot het maken van een bedevaart naar Onze Lieve Vrouwe te Brussel. Het trouwen zonder toestemming met een minderjarig meisje was ook strafbaar. In 1497 werd een man hiervoor veroordeeld. Hij moest voor straf een bedevaart maken naar Onze Lieve Vrouw ten Inseele. De ouders van het meisje moesten een bede vaart maken naar Keulen.

de Wete | 2002 | | pagina 33