Nieuwe uitgaven 'k heleze Wie wegens moord een strafbedevaart moest maken, kwam er in mijn ogen goed van af. In de zestiende eeuw, de tijd van de Reformatie, werden personen die zich konden vinden in de leer van Luther, Cal- vijn en Zwingli, wel strenger gestraft. Tijden veranderen. Nu maken mensen soms per fiets, liftend of lopend een reis naar Santiago de Compostela. Zij genieten van de natuur en de rust en gebruiken de reistijd om over zaken dieper na te den ken. Voor deze mensen is zo'n lange tocht genieten. Dat was voor de bovengenoem de personen toch anders, zou ik denken! Frans van den Driest Geraadpleegde boeken: - L.J. Abelmann, C. van Heel en H. Uil, 'Strafbedevaarten in Zeeland'. In: Bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie, 1974. - P. Blom, 'Geschiedenis en verklaring van de straatnamen in de gemeente Veere'. In: Kroniek van Veere, september 1995. - K.J. Derks, 'Onze Lieve Vrouw van den Pol der', 1947. - R.M. van Heeringen, A.M. Koldeweij, A.A.G. Gaalman, 'Heiligen uit de modder', 1987. - P.J. Meertens, 'Letterkundig leven in Zeeland in de zestiende en de eerste helft der zeventien de eeuiv', 1943. - P.W. Sijnke, 'Aanvullingen opgelegde bede vaarten vanuit Middelburg'. In: Nehalennia 27, 1977. Het Arcadië van Jan Arends Vorig najaar zijn er tegelijkertijd twee boe ken verschenen die beide het werk van de achttiende-eeuwse tekenaar Jan Arends belichten. Het ene boek is van de hand van Martin van den Broeke en beschrijft de Walcherse buitenplaatsen met behulp van het werk van Jan Arends. In het andere boek geeft H.W.M. van der Wyck een beschrijving van de prenten die Arends heeft gemaakt van het Walcheren in het laatste kwart van de achttiende eeuw. Dit Walcheren wordt vergeleken met Arcadië, een nostalgisch, vervallen landschap van weleer. "Een waarlijk groots project stond Jan Arends bij zijn buitenplaatsentekeningen voor ogen," schrijft Van der Wyck in zijn inleiding. Het was ook niet niks. We ken nen maar liefst 119 buitens op Walcheren en het was de bedoeling van Arends en zijn opdrachtgevers om alle buitens in beeld te brengen. Het is er nooit van geko men en deze uitgaven kunnen dan ook worden gezien als een postuum eerbewijs aan een man die zich een reuzentaak ten doel had gesteld. Ze zijn zeer fraai vorm gegeven, voor een groot deel in full-colour, en van bekwaam commentaar voorzien. De buitens worden opmerkelijk goed in historisch perspectief bezien. Zo zitten er niet alleen de afbeeldingen van Arends in verwerkt, maar ook foto's uit de negentien de eeuw van toen nog bestaande buitens, oude kaarten, plattegronden, vergelijkbare prenten en schilderijen van zowel tijdgeno-

de Wete | 2002 | | pagina 35