Bijeenkomsten \>w/ internet worden zogenaamde zoekmachi nes gebruikt om informatie te vinden over de talloze onderwerpen die in de miljoenen sites over de hele wereld zijn te vinden. De site van de HKW is aangemeld bij acht zoekmachines, zodat de vele Walcherse onderwerpen die op de site zijn te vinden, vooral opgenomen in de inhoudsopgave van De Wete, door iedereen te vinden zijn. Als iemand bijvoorbeeld meer wil weten over ringrijden in Oostkapelle en hij typt deze woorden in de zoekmachine, dan moet de kans groot zijn dat hij uitkomt bij de site van de HKW. Hij kan dan lezen dat in een eerder nummer van De Wete hier over is geschreven. Een website is geen statisch geheel. In de loop van het jaar zullen we de site verder gaan uitbouwen, zodat u en alle andere mensen op de wereld nog meer te weten kunnen komen over ons Walcherse heem. Graag horen wij uw reacties. Aanvullingen en verbeteringen zijn van harte welkom. Leo Hollestelle Schots-Veerse avond Op vrijdag 21 september 2001 was de Heemkundige Kring Walcheren te gast bij de Stichting Veere-Schotland. Op het pro gramma stond een Schots-Veerse avond, die werd gehouden in de Kleine Kerk te Veere. De belangstellenden werden aan de Kapellestraat welkom geheten met het doedelzakspel van Arie van Meerwijck, een zeer passend begin van een lezing op lokatie. Mevrouw drs. Tiny Polderman, secretaris van de Stichting Veere-Schotland, hield haar inleiding over het thema 'Nieuw leven voor eeuwenoude betrekkingen'. Al meer dan zevenhonderd jaar is er een relatie tussen Veere en Schotland. Vanaf de der tiende eeuw deden Veerse vissers Schotse havenplaatsen aan. Deze contacten in de Middeleeuwen én het huwelijk in 1444 van Wolfert VI van Borselen, Heer van Veere, met de Schotse prinses Mary Stewart, dochter van de Schotse koning James I, resulteerden in 1541 in een stapelcontract. In dit contract legden de Schotten vast dat importgoederen vanuit diverse steden, ver enigd in de Convention of Royal Burghs in Scotland, uitsluitend in Veere opgeslagen en verhandeld zouden worden. Deze ste den waren onder andere Edinburgh, Aber deen, Saint Andrews en Culross. Een van de belangrijkste importgoederen was wol, bestemd voor onder andere de Vlaamse lakenindustrie. Deze handelscontacten met Schotland brachten Veere grote welvaart. Helaas verloor Veere het stapelrecht in 1799 en geraakte de Schotse periode uit het verleden van Veere langzaam in de vergetelheid. Slechts een aantal panden aan Kaai en Markt herinnert nog aan die roemrijke periode. In de jaren tachtig van de vorige eeuw was

de Wete | 2002 | | pagina 42