het de National Trust of Scotland die deze historische relatie weer onder de aandacht bracht. Culross, een van de Schotse koop steden, was door een grootschalig restau ratieprogramma veranderd in een schilder achtig stadje, vergelijkbaar met Veere. In het begin van de jaren negentig werd de Vereniging Vrienden van Veere erbij betrokken en de samenwerking resulteer de in een expositie in het oude stadhuis van Culross en de naamgeving van een nieuwe straat, Veere Park. Bij het zeven honderdjarig bestaan van de stad Veere werd een Schotse Week georganiseerd met diverse activiteiten. Bij die gelegen heid werd dr. Winifred Ewing, MEP en pre sident van de Scottish National Party, benoemd tot Honorary Conservator of the Scottish privileges in the Netherlands, een titel die sinds 1799 verdwenen was. Niet lang daarna richtten enkele enthou siaste 'scottofielen' de werkgroep Veere- Schotland op, met als doel de activiteiten meer te coördineren. Leden van de werk groep droegen bij aan activiteiten van onder meer Zeeland Maritiem en de Stich ting Promotie Veere. Vanuit deze werk groep ontstond in 1998 de Stichting Veere- Schotland, opgericht om de Schotse cul tuur in Veere opnieuw onder de aandacht te brengen én daadwerkelijk nieuw leven in te blazen. Sinds de oprichting van de werkgroep en later de stichting, is hard gewerkt aan de verspreiding van kennis over het verstren gelde verleden. Regelmatig publiceert men in regionale kranten en oudheidkundige tijdschriften over de historische relatie tus sen Veere en Schotland. Tevens stelt de stichting pogingen in het werk om tot een stedenband met een van de Schotse koop steden, Culross in Fife, te komen. Helaas lijkt daar tot op heden nog niet veel schot in te zitten. Ook op wetenschappelijk gebied is de stichting actief. Zij heeft het initiatief geno men tot het maken van een inventaris van alle archieven die betrekking hebben op de Schots-Veerse relatie, zowel in Nederland, Vlaanderen als Schotland. Waarschijnlijk zullen de belangrijkste documenten uit het Veerse archief daartoe binnenkort op microfilm worden gezet. De stichting wil zich de komende tijd op cultureel vlak profileren door het organise ren van festivals en concerten waarin de Schotse muziek centraal staat. Verder wordt er veel gedaan aan promotie van (de geschiedenis van) Veere in Schotland. Daarnaast zijn er vergevorderde plannen voor een congres over de Schots-Hol lands/Vlaamse betrekkingen, in samenwer king met het Zeeuws Archief. De lezing van mevrouw Polderman werd verlevendigd met dia's, die een beeld gaven van het stadje Culross en van de diverse activiteiten van de stichting. Naast het optreden van doedelzakspeler Van Meerwijck, die tevens uitleg gaf over zijn kleding en instrument, was er (folk-) harpmuziek door mevrouw Jeanette van Nieulande. Haar echtgenoot begeleidde haar op een aantal oude Schotse instru menten en zong Keltische liederen. Na de pauze, waarin de aanwezigen bij hun koffie of thee een Schotse specialiteit kregen aangeboden, verzorgde Peter Blom, voorzitter van de Stichting Veere- Schotland, een diapresentatie over 'Schot ten in Veere door de eeuwen heen'. Blijkbaar hadden vreemdelingen - en in dit geval dus de Schotten - het niet altijd gemakkelijk in Veere. Dit blijkt uit een brief van 17 september 1756, die Charles

de Wete | 2002 | | pagina 43