Stuart, de vertegenwoordiger van de Schotse inwoners van Veere, schreef aan het stadsbestuur. Ze mochten dan wel minder belasting betalen, maar waren voor hun dagelijkse boodschappen veel duurder uit dan de Veerenaren. Aten de Zeeuwen spek, gort, pap en groente, bij een Schot moest een goed stuk vlees op tafel staan. De cisterne, een waterput bestemd voor de Schotse inwoners van Veere. Een foto uit ca. 1900. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata deel II, nr. 1078) Dronken de Veerse inboorlingen voor de goedkoopte thee en bier, een Schot had liever melk en suiker in thee. Ondanks deze verschillen in cultuur en eetgewoonten leefde er in de periode 1444-1799 een groot aantal Schotten in Veere. In de archieven van de kerk, de stad en de rechtbank kunnen verhalen worden opgediept die ons een beeld geven van deze vreemdelingen in Veere. Reeds vanaf haar ontstaan aan het einde van de dertiende eeuw trok de stad Veere handelaars aan. Met een haven aan zee en onder de bescherming van de machtige heren van Borsele kon Veere in de vijftien de eeuw uitgroeien tot een internationale handelsstad, die zich kon meten met plaat sen als Amsterdam en Rotterdam. Uit diverse bevrachtingscontracten blijkt dat er vanaf 1400 regelmatig sprake was van Schotse handelaars die hun goederen in Zeeland afzetten. Het was zaak om handelsrechten te bemachtigen. Zo had Middelburg het recht dat alle Franse wijnen bestemd voor de Nederlanden in deze stad verhandeld moesten worden. Dordrecht was de enige plaats waar men terecht kon voor hout uit Duitsland. Veere had echter niets en keek met begerige ogen naar Brugge, waar alle Schotse goederen werden verhandeld. Een eerste aanzet om deze handelsrech ten over te nemen was het huwelijk in 1444 tussen Wolfert van Borsele IV en de Schotse koningsdochter Mary Stewart. Zij kwam wonen op het kasteel Sandenburgh. Zij had nog drie zusjes en van hen is bekend dat zij intelligent waren en gedich ten schreven. Op 20 maart 1465 stierf Mary plotseling op kasteel Sandenburgh, waarna ze "met grote eerbied in het koor van de Grote Kerk" werd begraven. Om de handelsrechten te verkrijgen maak te de Veerse adel dankbaar gebruik van haar positie als opperbevelhebber van de oorlogsvloot en ondernam ze goodwill-reis- jes naar Schotland. Ook toen bediende men zich al van 'relatiegeschenken', maar

de Wete | 2002 | | pagina 44