was verbonden met de synode in Edin burgh en werd in 1613 de eerste Schotse protestantse kerk op het vasteland van Europa. In 1799 vertrok de laatste Schotse predi kant uit Veere. De kerk en inboedel werden verkocht aan de Lutherse gemeente. Het avondmaalszilver, daterend uit 1620, kwam na veel omzwervingen terecht in de kathe draal van Manchester. De door de Middel burgse zilversmid De Cliever gemaakte bekers zijn daar kostbare objecten. Op de bodem van de bekers is de spreuk 'Brotherlie Love is good and pleasant' te lezen. Tot 1860 leefden er nog nazaten van Schotten in Veere, maar niet genoeg om nog een kerk voor hen in stand te houden. In 1837 was het kerkgebouw al afgebroken. De Stichting Veere-Schotland verdient veel lof voor haar pogingen de oude banden tussen Veere en Schotland weer aan te halen. Charles Stuart, de Schotse conser vator in Veere, stelde dan wel dat "lands manieren bin wel te leeren, maar gewoon tes en smaken bin dikwijls niet te verlee- ren," het is zeker de moeite waard er ken nis van te nemen. L.J.S. Buitenheemse excursie naar Antwerpen Velen van u kennen ongetwijfeld Antwer pen: op weg naar het zuiden zoeft u over de Ring rond Antwerpen, de stad van het Sportpaleis, de Zoo, een karakteristiek sta tionsgebouw en grote winkelstraten als de Keyserlei en de Meir. En deze stad aan de Schelde heeft nog zoveel meer te bieden. Voor de buitenheemse excursie op zater dag 6 oktober 2001 had de activiteiten commissie voor deze stad gekozen en dan niet voor de overbekende plaatsen, maar voor een bijzondere wijk: het Zuid. In een etablissement aan de Grote Markt werd na aankomst koffie gedronken. Daar na werden de deelnemers afgezet voor het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, waar een vijftal gidsen hen opwachtte. Het museum is het middelpunt van de wijk het Zuid en beide zijn gebouwd in de periode vanaf 1884. Het betreft hier een negentien- de-eeuwse stadsuitbreiding. Het museum bezit een collectie van meer dan 20.000 kunstwerken, van de veertiende tot de twintigste eeuw. Men kan er genieten van de grootste verzameling Vlaamse kunst ter wereld, van Rubens, Jordaens en Van Dyck tot Ensor, Permeke, Delvaux, Magritte en vele anderen. De Antwerpenaars noemen het Zuid ook wel Klein-Parijs. Dat heeft te maken met de typische stedenbouwkundige aanpak: een stervormig stratenpatroon met veel pleinen en boeiende perspectieven. In deze wijk bevinden zich mooie art-nou- veaugebouwen, classicistische straten en monumenten als de Waterpoort, een zeventiende-eeuwse triomfboog waarvan het ontwerp wel wordt toegeschreven aan Rubens. De boog werd in 1936 opgericht op de huidige plaats. Daarvoor had hij al op twee andere plaatsen gestaan en daar door de bijnaam 'de wandelende poort' gekregen. Aan de Waalse Kaai zijn te vin den het Provinciaal Museum voor Fotogra fie, een van de belangrijkste in dit genre ter wereld, en het Zuiderpershuis, een negentiende-eeuwse hydraulische kracht centrale. Aan de Bouwmeesterstraat, achter het museum bevindt zich de Hoofdsynagoge, een gebouw met een duidelijk Moorse uit straling. De Sint-Walburgiskerk aan de

de Wete | 2002 | | pagina 46