fy\ Feiten en mededelingen Heemkunst Het aantal leden van onze vereniging stijgt gestaag naar de tweeënhalfduizend. Dit heuglijke feit willen bestuur van de HKW en de redactie van De Wete niet onge merkt voorbij laten gaan. Drukkerij ADZ Vlissingen heeft toegezegd De Wete die verschijnt nadat het 2.500ste lid zich heeft aangemeld, een feestelijk tintje te geven. Aan bestuur en redactie de uitdaging om dit in te vullen. Wij hebben het idee geop perd om in De Wete aandacht te besteden aan 'heemkunst'. Of dit woord bestaat in de Nederlandse taal is ons niet bekend, maar de bedoeling moge duidelijk zijn. Wij roepen leden en niet-leden op om zelfge maakte tekeningen, schilderijen en aqua rellen aan te melden. Deze creatieve uitin gen moeten heemkundige aspecten van Walcheren betreffen: een straatje, een kerk, een landschap, een mens enzo voorts. Mogelijk raakt u door deze oproep geïnspireerd om zelf iets te maken, hetzij zelf, hetzij in cursusverband. Een selectie van het materiaal dat wordt aangemeld zal in een van de Wete's van deze jaargang worden gepubliceerd. U kunt uw werk aan melden bij Hetty Begheyn, Breeweg 8, 4371 SB Koudekerke (tel. 0118-556170). Schroom niet om uw eigen werk onder de aandacht te brengen. Het gaat in de eerste plaats om de verbeelding van iets typisch Walchers en allerlei kunstzinnige voor waarden of eisen ten aanzien van de com positie komen op de tweede plaats. heidsgedichten van Zeeuwen'. In de talrijke familiearchieven die in het Zeeuws Archief berusten, bevindt zich een keur aan gedichten die ter gelegenheid van geboorte, huwelijk, overlijden, jubi leum, verjaardagen en speciale gebeurte nissen zijn gemaakt. De meeste gedichten zijn geschreven of gedrukt. Vaak zijn ze in kleurige kaders gevat of in toepasselijke vormen uitgevoerd. Sommige gedichten zijn ware kunstwerken, zoals de 'bavelaar- tjes', prachtig met knipselwerk versierde gedichten, over onder meer Michiel de Ruijter. Een heel bijzonder gedicht is gemaakt door Petronella Moens (1762- 1843). Deze blinde schrijfster, die 41 jaar lang in Aardenburg woonde, schreef talloze romans en dichtbundels. Petronella dichtte niet alleen op papier, maar ook in wol. Zij breide een prachtige slaapmuts en dichtte in de rand: "Denk op uw koets gevleid Moens heeft mijn muts gebreid". Behalve gedichten uit de eigen collectie kreeg het Zeeuws Archief gedichten en bij gedichten behorende voorwerpen in bruik leen van het Maritiem Museum te Vlissin gen, het Zeeuws Museum te Middelburg en de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, afkomstig uit de verzamelingen van het Zeeuws Genootschap. Het Zeeuws Archief vindt u aan het Hof plein 16 te Middelburg, tel. 0118-678800. De toegang is gratis en de openingstijden zijn maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Gelegenheidsgedichten Tot en met 16 maart 2002 is in de exposi tieruimte van het Zeeuws Archief een nieu we tentoonstelling te zien, getiteld 'Van familiezieken en hielenlikkers. Gelegen- Zeeuws Museum op reis In het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Biblio theek en De Drvkkery zijn drie vitrines ingericht met voorwerpen uit de collectie van het Zeeuws Museum.

de Wete | 2002 | | pagina 51