De vesting Vlissingen Walcheren tijdens de Belgische Opstand, 1830-1831 teiten die in het afgelopen najaar zijn ge houden, met daarna het overzicht van de activiteiten van dit kwartaal. Het thema van de voorkant van De Wete voor deze jaargang is 'boerderijen'. Dit heeft alles te maken met de presentatie van de resultaten van het boerderijonder- zoek op Walcheren op 30 januari a.s. In de komende Wete's zullen enkele boerderij onderzoekers in de vorm van een artikel meer vertellen over 'hun' boerderij. De uiterste inzenddatum van kopij voor de april-Wete hebben wij nu twee weken ver vroegd. De leden van de redactie hebben een volle agenda en het blijkt elke keer weer een race tegen de klok De Wete op tijd af te hebben. Dus als u wat instuurt, doe dit dan op tijd! Overigens staan we weer te springen om artikelen, bijdragen en reacties, want onze portefeuille is leeg. Veel leesplezier. Leo Hollestelle In De Wete van juli vorig jaar (30e jaar gang, nr. 3) heb ik verteld over maatrege len die in de jaren 1830 en ook 1831 genomen werden door de burgerlijke en militaire overheden om Walcheren te beschermen tegen de dreiging van de Bel gische opstandelingen. In dit artikel wil ik meer vertellen over de verdediging van Vlissingen in die tijd. Forten In het verleden werd bijna iedere stad wel beschermd door wallen en poorten, zeker een strategisch gelegen plaats als Vlissin gen. In 1830 was Vlissingen nog een echte vestingstad, compleet met wallen, poorten en grachten, zoals die thans nog gedeelte lijk aanwezig zijn in Middelburg en Veere. Op de wallen bevonden zich maar liefst dertien bastions en andere verdedigings werken. In de tijd van Napoleon waren de vestingwerken grondig hersteld en verbe terd en aangepast aan de eisen des tijds. Onder andere was het Keizersbolwerk (waar nu het standbeeld van Michiel de Ruijter staat) verhoogd en van moderne kazematten voorzien. Ook werd er een bomvrije kazerne gebouwd bij de Duin poort, waarvan de huidige Bomvrije Toren een onderdeel was. Aan de landzijde wer den in een halve cirkel rond de stad drie landforten gebouwd. De woonwijk Het Fort is er een restant van. Aan de zeezijde lagen nog vier forten, namelijk fort De Nolle, fort Kenau Hasselaar, fort Admiraal Tromp en fort De Ruijter. Het fort Kenau Hasselaar lag tussen de wallen en fort De Nolle, ongeveer bij hotel Britannia. Fort

de Wete | 2002 | | pagina 7