De levenskist Een kleine familie- en streekgeschiedenis in een kist Tijdens een tentoonstelling in 't Kunstuus te Heinkenszand kwam ik in contact met Johan van Trijp uit Zundert. Hij stelde een levenskist ter herinnering aan zijn opa ten toon. Dit bracht mij op het idee een levenskist samen te stellen van mijn opa, Abraham de Poorte. Enerzijds omdat ik zijn naamge noot ben, maar anderzijds om inzicht te krijgen in zijn leven en werken, dat zich hoofdzakelijk op Walcheren heeft afge speeld. Zijn familie was vooral werkzaam in de landbouw. Omdat ik ook op Walche ren woon, maar dan in een heel andere tijd, werd ik nieuwsgierig. Waarom een levenskist? In een doodskist wordt het stoffelijk over schot ter aarde gedragen en stopt het zichtbare van de overledene. In een levenskist gaat de geschiedenis van deze persoon juist weer leven en wordt het nageslacht, bij vernieuwing of voor het eerst, in contact gebracht met hun voorou der, in mijn geval mijn opa. Zijn levensver haal, gewoontes, uitspraken, herinneringen en familiegeschiedenis worden zichtbaar en tastbaar. Samenbindende factor Bij de levenskist is een boekwerkje samen gesteld waarin de geschiedenis wordt beschreven van de voorwerpen en foto's die zich in de kist bevinden. Het is de bedoeling de kist op handhoogte te plaatsen zodat men er gemakkelijk in kan kijken, er spullen uit kan halen, eraan kan voelen en eventueel ruiken. De kist heeft twee losse verdiepingen die eruitgehaald kunnen worden om te zien wat er allemaal in ligt. De voorwerpen in de levenskist zijn door mij bij elkaar gebracht, maar ze blijven eigendom van degenen die ze hebben ingebracht, met name mijn tante, broer en zussen. Achtergrondinformatie heb ik ver kregen van familieleden en kennissen van het geslacht Poorte-Pouwer. Daarnaast is speurwerk verricht in archieven en in de bibliotheek. Het is de bedoeling dat de kist de familie rondgaat, naar kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen van mijn opa. Eenieder kan de kist voor een bepaalde periode in bezit krijgen om er kennis van te nemen. Diegene die de kist in bezit heeft, is er ook verantwoordelijk voor, want hij bevat een aantal waardevolle voorwerpen. In het boekwerkje zijn beknopte stam boomgegevens opgenomen, zodat er enig inzicht wordt verschaft in de familiege slachten. Van boerenkomaf Het leven van het geslacht Pouwer speel de zich af op drie boerderijen die nog altijd in Gapinge en Veere staan: Oud Welgele gen, Nieuw Welgelegen en La Maison de Haute Montagne. De beknopte geschiede nis van de hoeven staat beschreven in het boekwerkje dat zich in de levenskist bevindt. Mijn opa was van boerenkomaf, maar heeft zich bekwaamd en opgewerkt in de ambtelijke bouwwereld. Zijn levensverhaal is ook te lezen in het boekwerkje in de levenskist. Aan de orde komen onder andere zijn beroep, zijn levensopvatting en zijn politieke, maatschappelijke, kerkelijke en sociale betrokkenheid, zijn uitspraken,

de Wete | 2002 | | pagina 22