ONZE MARGARINE Middelburgsche EITESTBOTERFABBIEK genoemde fabriek. Als toelichting werd nog gegeven dat de margarinefabriek werd gedreven door stoom, verlicht door gas, en was gebouwd van steen, met uitzondering van de houten loods. Wat is er nog te zien? De margarinefabriek was gevestigd in de nu nog bestaande laagbouw op de binnen plaats. De heer G. Sturm, die werkte bij De Schrijver, de latere gebruiker van de pan den van de opgeheven margarinefabriek, wist zich in 1990 nog te herinneren dat in het fabrieksgebouw een soort sleuf liep die gebruikt werd als garageput (smeerput). Onder het gebouw bevinden zich een kel der en een gang, bekend als de 'Monni kengang', die doorloopt onder de tuin van Seisstraat 25. De bewoners van dit pand hebben via een luik toegang tot deze gang waarin een plavuizen vloer ligt. Er zijn Mid delburgers die beweren dat deze gang een onderdeel is van een gangenstelsel onder de stad, maar dat betwijfel ik. Het hoge pakhuis op de binnenplaats was in gebruik als koelhuis en wordt nu gebruikt als woning. Onder dit gebouw is ook een kelder, waar vroeger de botervaat- jes werden gemaakt door onder anderen De Schrijver die als kuiper bij de margari nefabriek werkte. Aan de linker zijmuur van het voormalige koelhuis (tegenover de hui dige hoofdingang) op de binnenplaats, zijn nog de restanten van een vroegere aan bouw te zien. Zeer waarschijnlijk was dit de ruimte waar de stoomketel voor de koel- en ijsinstallatie stond. Dergelijke ketels stonden volgens een wettelijke vei ligheidsverplichting altijd buiten de fabrieksruimte om de schade bij het ont ploffen van de ketel zo beperkt mogelijk te houden. Het pakhuis aan de straatzijde bevindt zich achter de muur waarop de huisnummers 19 en 23a zijn bevestigd. Een gedeelte van het pakhuis (23a) is zelfs in gebruik als woonhuis, een mooi voorbeeld van herge bruik van industrieel erfgoed. Het kantoor van de margarinefabriek lag links naast het poortje en is nu het gele huis op Seisstraat SEISPLEIN Q 331. ^Naamloose 'Vennootschap. is OPGERICHT IS 79. in alle gewensehte soorten en ver pakkingen mnnt uit door REGELMATIG FABRIKAAT. Onze MENGSELS met Deensche boter, zijn beter dan Walchersche natuurboter, doch goedkooper. Onze minste Margarine is NEUTRAAL. i PltOOS, Middelburg. Telegram tdressen J tl! j.DEBRANDTLondon. I HILDEIiftA.YÜTManchester. 1SS«. Advertentie van de N.V. Middelburgsche Kimstboterfabriek 'Onze Margarine' in het Adresboek van Middelburg uit 1894. 17. Het voormalig kantoor aan het Seis- plein is waarschijnlijk in de loop van de tijd verbouwd. De woning van M.P.A. Proos was gelegen aan de Seisdam Q 23, thans nummer 22, waar nu rustend huisarts De

de Wete | 2002 | | pagina 15