Van den Bergh uit Rotterdam de fabriek van Proos in 1917 opkocht. Dat zou ook kunnen blijken uit het opmaken van de akte voor een notaris uit Rotterdam. Van activiteiten in de margarinefabriek te Mid delburg bleek echter niets meer in de gemeenteverslagen en de verslagen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van na 1917. Wel moet er volgens de heer G. Sturm uit Middelburg ten tijde van de opheffing een klacht van een Belgische margarinefabrikant zijn gekomen over schending van een octrooi door Proos, hetgeen tot gerechtelijke stappen zou heb ben geleid, maar helaas heb ik hier nog geen gegevens over kunnen vinden. Reclame Proos verkocht veel margarine in Enge land. Zijn fabriek was daar bekend onder de naam The Middelburg Margarine Works en hij had volgens een advertentie uit 1905 een kantoor in Londen op het adres 39 Seething Lane. De beeldmerken voor Proos' margarinever pakking waren in de Engelse taal. Een merk, ingeschreven in 1893, bestond uit een aantal jockeys op paarden die tijdens een race een vlaggenstok passeren waar aan een wimpel hangt met de tekst "The Horse Race". Een tweede merk, inge schreven op 15 maart 1897, vertoonde een kat die op een viool speelt terwijl hij met zijn poot een muziekboek probeert open te houden. Linksboven de kat vinden we de tekst "1 st Fiddle". Nieuwe bestemmingen Zoals gezegd, werd in 1918 in de voorma lige margarinefabriek een timmerfabriek opgericht door de Belg A. Lamote. Hij bouwde hier houten woningen (barakken), bestemd voor de export naar België, ten tijde van de Eerste Wereldoorlog. In 1925 verkreeg W. de Schrijver een hin derwetvergunning voor de oprichting van een bewaarplaats voor jachtpatronen in de Seisstraat Q 10. Dit was het voormalige woonhuis behorend bij de margarinefabriek. W. de Schrijver was voorheen werkzaam Beeldmerk voor het margarineproduct, inge zonden door M.P.A. Proos van de N.V. Mid- delburgsche Kunstboterfabriek, ingeschreven op 15 maart 1897 en gepubliceerd in het bijvoeg sel van de Staatscourant van 1 april 1897, bladzijde 42. Zeeuws Archief, Staatscouran ten) als kuiper bij de margarinefabriek. In 1925 of 1926 was J.A. de Schrijver, handelaar in landbouwwerktuigen, verhuisd van de Vlasmarkt K 161 naar Seisstraat Q 10/11 en begon W. de Schrijver een zaak in land- bouwartikelen aan de Seisstraat Q 7. Het voormalig pakhuis van de margarinefabriek aan de Seisstraat (dus niet op de binnen plaats) kwam in het bezit van de bekende Middelburgse architect Goethals*. Zijn tim mermanswinkel was gevestigd op Seis-

de Wete | 2002 | | pagina 19