steld een portret te laten maken van een mijner dienstboden, die het bedoelde cos- tuum draagt. Verder heb ik mij zoo noodig te zijner beschikking gesteld." De dienstbode die hiervoor werd uitgeko zen, was Geertrui Walraven uit Goes. Ze droeg de protestantse dracht van Zuid- Beveland. jet in circulatie gebracht. De drukkerij was al ruim voor die datum met het drukken begonnen. In juli 1924 werd geconstateerd dat de kwaliteit niet aan de verwachtingen voldeed. De Nederlandsche Bank schreef aan de drukkerij: "Wy betreuren het even wel, dat deze moeilykheden door U niet zyn voorzien, voordat het eerste biljet op 6 DE PREStl DE SECRETARIS Afbeelding van het tienguldenbiljet dat in 1925 in gebruik werd genomen. (Collectie De Neder landsche Bank N.V). Drukkerij Enschedé bezit twee schetsen van de hand van de Franse graveur Henry Cheffer met studies naar kostuums in het Zeeuws Museum te Middelburg, gedateerd november 1923, en een schets van de ont werper van het biljet, Jan Visser. Hij was waarnemend directeur van de Amsterdam se Rijksnormaalschool voor tekenonderwij zers. Ook dit ontwerp dateert uit 1923. Op 15 augustus 1925 werd het nieuwe bil- Maart j.l. ons ter goedkeuring werd voorge legd. Einde April j.l. moesten wy ons accoord verklaren met een biljet van een minder frisschen en minder scherpen druk, terwyl nu weder eenige wyzigingen moe ten worden aangebracht, welke het bezwaar hebben dat het biljet een eenigs- zins ander aanzien krygt." Drukkerij Enschedé bracht naar aanleiding van dit schrijven enkele veranderingen aan. In 1934 rolde de laatste serie van de per sen. Van dit biljet zijn in totaal 63.800.000 exemplaren gedrukt. Vanwege de geldzui-

de Wete | 2002 | | pagina 22